Arabaşı Çorbası Tarifi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4,50/5 Toplam: 6 Oy
view 36.064
totalCook
Toplam
cook
Pişirme
prep
Hazırlama
fork
Kişi
4

Arabaşı Çorbası Malzemeleri

SATIN AL

Sanal Market Seçtiğiniz ürünler, Migros Sanal Market ile tek tıkla kapınızda.

Arabaşı çorbası, ismi ile birçok yörede farklılık gösteren; ancak lezzet değerleri hiç mi hiç değişmeyen, malzemesi ile pek bereketli yemeklerimizden biri. Düşük maliyeti ile bir zamanların Anadolu’sunun yaratıcılığını temsil eder. Soğuk geçen kış akşamlarında arada bir gelen misafirle içildiğinden ‘Ara-Aşı’ bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim aldığı düşünülmektedir. Yani akla ilk geldiği gibi Arap’larla ilgili olan bir yemek değildir.

“Tavuk suyu ile soslanan hangi çorba damaklara lezzet, hastalıklara şifa getirmemiştir ki?” diyor ve bir çorba; hem içinizi ısıtsın, hem karnınızı doyursun hem de gözlerinize hitap etsin istiyorsanız arabaşı çorbası oldukça doğru bir seçenek olabilir.

Un ve yağın harika birlikteliğinden biri olan bu çorba ile sofranızda yöresel bir lezzete yer verip kendinizi ve misafirlerinizi şehirler arası yolculuğa çıkarmak için hazırsanız önce videomuzun başlangıcına sonra hemen mutfağa! Arabaşı çorbası tarifi MigrosTV’de.

Püf Noktası; Tam anlamıyla bir lezzet sağlamak için çorbanın ana maddelerinden biri olan unu iyi kavurmalısınız. İçini süsleyen hamurların parçalanmaması için bıçağı ıslatarak kesmelisiniz.

Arabaşı Çorbası Yapımı:

1. Tavuk göğüslerini tencere içerisinde tamamen haşladıktan sonra didikleyip kenarda bekletin. Daha sonra başka bir tencerede tereyağı ile unu kavurun.
2. Unun kokusu çıktıktan sonra salça ve pul biber ekleyin ve kavurma işlemine 1 dakika daha devam edin. Ardından suyu ve tavuğu haşladığınız sudan topaklanmaması için yavaş yavaş devamlı karıştırarak ekleyin ve kapağını kapatın.
3. Çorba kaynamaya başlayınca tavukları ekleyin ve baharatlar ile lezzetlendirin. 4-5 dakika daha orta ateşte piştikten sonra servis edebilirsiniz.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

EN ÇOK İZLENENLER