KUZU

But: Gövdenin kaburga ile omur ekleminden ayrıldığı bölgede yer alan kemikli ettir. Bu bölge güveç, haşlama, fırın ve tüm et yemeklerinde kullanılır. Kuzu kuşbaşı, şiş, biftek bu bölgeden yapılır.
İncik: Butun alt kısmıdır. Güveç, haşlama ve tüm et yemeklerinde kullanılır.
Sırt (Kafes): Hayvanın üst kısmında yer alır. Sırt omurlarından en iyi pirzola ve külbastı yapılır. Izgara ve fırın yemeklerinde kullanılır.
Fileto: Gövdenin bel kısmıdır. En yumuşak et bu bölgede bulunur. Güveç, haşlama, fırın, kapama ve tüm et yemeklerinde kullanılır. Kızartmalar ve rostolar genelde bu bölgeden yapılır.
Gerdan: Hayvanın boyun kısmında bulunan kemikli ettir. Haşlama, güveç ve tüm kemikli et yemeklerinde kullanılır.
Döş: Kafesin üzerinde ve kolun boşluk kısmında bütün halde bulunur. Oldukça yağlıdır. Kıyma olarak kullanılabilir. Kemikli olarak tüm kemikli et yemeklerinde kullanılır.
Kaburga: Sırt kısmından pirzola yapımından sonra kalan kemikli kısımdır. Haşlama, kuzu dolma ve tüm etli yemeklerde kullanılır.
Kol: Kürek kemiği başlangıcından ön bilek eklemine kadar olan kemikli bölgedir. Güveç, haşlama, kuzu kapama ve tüm kemikli yemeklerde kullanılır. Tas kebabı bu gölgeden kesilen kuşbaşı etlerden yapılır.

DANA

Kontrfile: Hayvanın arka sırt kısmıdır. Biftek için elverişlidir. Fırın, ızgara ve tava yemeklerinde kullanılır.
Antrikot: Göğüsün birleşme yerinden ayrılan kemikli bölgedir. Izgaralık biftek, çöp şiş, biftek yapımında kullanılabilir.
Gerdan: Dananın boyun bölgesidir. Kıyma çeşitleri, dana sote ve tas kebabı bu bölgeden hazırlanır.
Sokum: Hayvanın kuyruk kısmının üstünde kalan bölümüdür. Tencere et yemekleri, kebap, biftek ve rozbif bu bölgeden yapılır.
Pençeta: Hayvanın karın boşluğu bölgesidir. Genelde bu bölgeden kıyma elde edilir, et suyu çıkartılır, gulaş kebabı hazırlanır, sarma rosto hazırlanır.
Tranç: Hayvanın but kısmından ayak bileğine kadar uzanan kısımdır. Kavurma, sote ya da yemeklik olarak kullanılır.
Yumurta: Hayvanın budundan kalçasına kadar uzanan yumurta şeklinde ettir. Kavurma, sote olarak pişirilebilir, et yemeklerinin hepsinde kullanılabilir. Çok değerli bir ettir.
Döş: Hayvnın göğüs kısmında bulunur. Oldukça yumuşaktır. Kemiksiz ve orta derecede yağlıdır. Genelde kıyma ve kuşbaşı et olarak tüketilir.
Bodigo: Hayvanın ön ve arka ayaklarındaki but bölgesidir. Haşlama yemeklerinde kullanılması elverişlidir.
Kürek: Gerdan ile bodigonun arasında kalan bölgedir. Hayvanın en çok hareket eden bölgelerinden biridir. Kuşbaşı yapmak için en uygun bölge burasıdır.

EN ÇOK İZLENENLER