Kuymak Tarifi
7 votes, average: 4,57 out of 57 votes, average: 4,57 out of 57 votes, average: 4,57 out of 57 votes, average: 4,57 out of 57 votes, average: 4,57 out of 5
4,57/5Toplam: 7 Oy
view 11.462
totalCook
Toplam
cook
Pişirme
prep
Hazırlama
fork
Kişi
2

Kuymak Malzemeleri

SATIN AL

Sanal Market Seçtiğiniz ürünler, Migros Sanal Market ile tek tıkla kapınızda.

Karadeniz insanlarının soframıza kattığı zenginliklerden biri olan kuymak; mis gibi kokan mısır ununun, leziz tereyağının ve besleyici peynirin etkileyici buluşmasının mükemmel ürünüdür. Uzayan peyniri, akışkan kıvamı ile ilk kez tadanların bile daha ilk kaşıkta kalbini çalmayı başarabilecek etkileyiciliğe sahiptir.

Yakından tanımayanlar onu mıhlama ile kapışıyormuş gibi görse de ikisinin kulvarları aslında çok farklıdır. Mıhlamanın en önemli malzemesi peynir olurken kuymak, mısır ununu daha çok önemsemektedir. Birçok kişi kuymağı kahvaltıya yakıştırıyor olsa da o ana yemek olacak kadar doyuruculuğa sahiptir. Yani “Özel bir kahvaltı hazırlayayım da şu bin bir çeşit lezzetin yanına bir de kuymak kondurayım.” derseniz sadece kuymakla doyup diğerlerinin tadına hiç bakamadan zararlı çıkabilirsiniz, uyarmadı demeyin. Neyse, en iyisi lafı daha fazla uzatmayalım ve tarif kısmına geçelim de doyurucu olup olmadığına siz karar verin. Karadeniz sofrasını evinizin mutfağına getirmek için tüm detaylar videomuzda!

Kuymak nasıl yapılır, kuymak tarifi, kuymak nasıl hazırlarım, kuymak hazırlanışı, evde kuymak yapımı, kolay kuymak yapımı ve daha birçok yöresel lezzet MigrosTV videolarında. Bizden ayrılmayın!

Püf Noktası ;

  • Tuz miktarını kullandığınız peynirin tuz oranına göre ayarlamalısınız.
  • Kuymak için teflon veya bakır tava kullanılmalı ve önceden ısıtılmalı.

Kuymak Yapımı:

1. Teflon bir tavaya tereyağ koyup eritin. Ardından mısır ununu ilave edip toparlanana kadar kavurun.
2. Mısır ununun rengi hafif döndükten sonra 1 su bardağı suyu ekleyerek karıştırın.
3. Kısık ateşte suyunu çekip yağını bırakana kadar kavurun ve son olarak peynirleri ekleyip eriyene kadar karıştırın.
4. Peynirler tamamen eridikten ve yağı yüzeye çıkmaya başladıktan hemen sonra altını kapatıp sıcak bir şekilde servis edin.

EN ÇOK İZLENENLER