Lahana Turşusu Tarifi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4,22/5 Toplam: 9 Oy
view 8.617
totalCook
Toplam
cook
Pişirme
prep
Hazırlama
fork
Kişi
8

Lahana Turşusu Malzemeleri

SATIN AL

Sanal Market Seçtiğiniz ürünler, Migros Sanal Market ile tek tıkla kapınızda.

Turşu kurma konusunda oldukça iddialı bir milletiz. Binlerce turşu çeşidimiz mevcut. Erikten de turşu kurabiliriz, hamsiden de sarımsaktan da! Ama büyük bir çoğunluğumuz için turşular 2’ye ayrılır: Lahana ve salatalık turşusu. Belli başlı olanları, en tanınanları bunlar olduğundandır belki de. Hele ki lahana turşusu, karışık kuru yemiş tabağında ayıklanan kaju gibidir. Karışık turşu tabağında ayıklanır da yenir, geriye sadece diğerleri kalır.

Sıradaki tarif; lahana turşusunu çok sevenlere, “lahana turşusu ve diğerleri” şeklinde ayrım yapanlara geliyor. Lezzeti ile ağız sulandıracak, kütür kütür olmasıyla uzaktakilere davetiye çıkaracak bir lahana turşusu yapabilmek için detaylar videomuzda.

Lahana turşusu nasıl yapılır, lahana turşusu nasıl kurulur, nefis lahana turşusu yapımı ve daha birçok farklı tarif için bizden ayrılmayın.

 Püf Noktası ;

  • Turşu yapımı için kullanacağınız malzemeler çoğunlukla sizin tercihinize göre değişir. Bu yüzden lezzetlendirecek farklı malzemeler kullanabilirsiniz. ( Tane karabiber, defne yaprağı vb. )
  • Kavanozun dibine nohut konulması fermantasyonun hızlandırılıp turşunuzun daha çabuk olmasına sebep olacaktır.

Lahana Turşusu Yapımı:

1. Dilediğiniz boyutta kestiğiniz lahanaları bir kap içerisine alıp sirke, sarımsak ve tuzu ekleyip 5 dakika kadar ovun. 2. Kullanacağınız cam kavanozun dibine nohutları ve boşluk kalmayacak şekilde lahana yaprakları, biberler, havuçlar ve maydanozu yerleştirerek bu işleme devam edin.
3. Ürünlerin yerleştirmesinin ardından kapta kalan sirke ve tuzu karıştırıp, turşu için kullanacağınız kavanozu ağzına kadar doldurun.
4. Eğer gerekirse biraz daha içme suyu ilave edebilirsiniz. Ardından kapağını sıkı bir şekilde kapatın ve güneş ışığı görmeyen bir alanda 10 gün boyunda bekletip tüketime hazır hale getirin.

EN ÇOK İZLENENLER