7 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

Günlük yaşamda gerek iş gerekse sosyal alanda birçok insanla iletişim halinde oluruz.Bu iletişimlerde gerçeklere ulaşabilmek için sadece sözlü iletişim değil beden dili hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekir. Beden dili olarak tanımlanan, istem dışı gelişen birçok beden hareketi;gizlenmeye çalışılan birçok fikrin habercisi olabilir.

İşte hayatınızın her anında işinize yarayacak, bilmeniz gereken 7beden dili hareketi ve anlamları…

  1. Göz Bebeklerinin Büyümesi

“Gözler, kalbin aynasıdır” diye boşa söylenmiş olamaz değil mi? Eğer ki birinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmek istiyorsanız en garanti göstergelerden birinin gözleri olduğunu sakın unutmayın. Karşınızdaki insan sizi heyecanla dinliyor, dinlerken âdeta gözlerinde ışık beliriyor ve göz bebekleri büyüyorsa bu, beden dili sözlüğünde sizden hoşlandığı anlamına gelir.

  1. Avuç İçini Göstermek

Karşınızdaki insanın samimiyeti ile ilgili şüpheleriniz varsa onun dürüst olup olmadığından emin olmak istiyorsanız kolay bir yöntemle tanışmaya ne dersiniz? Karşınızdaki insan avuç içini göstererek konuşuyorsa genellikle bu onun iyi niyet sahibi olduğunu gösterir.

  1. EliEnseyeGetirmek

Karşınızdaki insanın yalan söylediğinden şüpheleniyorsanız ellerinin yöneldiği bölgeye dikkat edebilirsiniz. Size verdiği cevaplardan sonra elleri istemsiz bir şekilde ensesine doğru gidiyorsa o insanın söylediklerinin yalan olma ihtimalioldukça yüksektir.

  1. Kolların Kavuşması

Karşı tarafın konuştuklarınızı gerçekten dinlediğinden emin olmak istiyorsanız kollarına dikkat etmek iyi bir fikir olabilir. Karşınızdaki insan sizi dinliyor gibi görünse de kollarını sıkı bir şekilde kavuşturmuşsa tekrar düşünmeniz gerekir. Kollarını kavuşturmuş bir insan, çoğu zaman söylenenlere ve dinlemeye kapalı olduğunu ifade eder.

  1. Bacakların Yönü

Size ilgi duyduğundan, sizi hevesle dinlediğinden emin olduğunuz insanlarla gerçekleştirdiğiniz sohbetleri bir hatırlayın. Bu insanlar, muhtemelen hepsinde tüm vücutlarıyla size dönük olmuşlardır. Karşınızdaki insanın sizi gerçekten dinlediğini gösteren beden dili hareketlerinden biri de bacaklarının size doğru olmasıdır. İster ayakta olun ister oturarak karşı tarafınsohbet içerisinde bacakları size doğruysa tüm söylediklerinize karşı ilgilidir demektir.

  1. Göz Teması

Sözlü ya da sözsüz iletişimde en önemli ayrıntılardan biri elbette ki göz temasıdır. Karşınızdaki insan sizinle sağlıklı bir göz teması kurmuyorsa dikkat! Bu hareket, onun sizden bir şeyler gizlediğinin göstergesi olabilir. Bir diğer ihtimal olarak da karşınızdaki insanın kendine olan güveninin sağlam olmadığını gösterir.

  1. Eli Ağza Getirmek

Karşınızdaki insan, sohbet sırasında sürekli olarak eli ile ağzını kapatma ihtiyacı duyuyorsa bu onun yalanlarını yakalama isteği olabilir! Yalan söyleyen insan, bunu beden hareketlerine ağzını kapatma şeklinde yansıtabilir ve onun anlattıkları hakkında dikkatli olmanız gerekir.