Kahve Türlerini Tanıyalım: 5 Farklı Kahve

Yeni bir güne kahvesiz başlayamayanlar, kahveyi yaşam tarzının merkezine konduranlar, kahvenin iyisi için bir koşu Yemen’e gidip gelmeyi göze alacak kadar onu çok sevenler iyi bilir; kahve ciddiye alınması gereken bir içecektir ve kendi içerisinde bin bir çeşit bulundurur. Sert aromalısından, yumuşak kremalısına kadar her damak zevkine göre kahve çeşidi vardır; eğer kahve sevmiyorsanız aslında sevmiyor değil, sadece size uygun olanı keşfetmemişsiniz demektir. 5 farklı kahve türünü sizin için inceledik, aralarından sizin damak zevkinize uyanı da vardır belki ne dersiniz?

1. Türk Kahvesi:

Dünyanın en eski pişirme yöntemine sahip en faydalı kahvelerinden biridir. Hoş bir fincan ile sunulduğunda lezzeti artar, sohbetin yanına en çok yakışan içecek olur. Köpük, kahve ve telvesi ile diğer kahve türlerine göre daha yumuşak bir içime ve daha kıvamlı bir özelliğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandırma, enerji verme gibi özellikleri kalp sağlığına olumlu katkıları bulunur. Kafein tüketiminin zararlı olmadığından emin olan kişilerin her gün mutlaka 1 fincan Türk kahvesi tüketmesi önerilmektedir.

turk_kahvesi

2. Espresso:

Türk kahvesi gibi küçük fincanlarda içilen Espresso, yoğun ve sert bir kıvama sahiptir. İyi çekilmiş kahvenin yüksek basınçta sıcak su ile demlenmesiyle hazırlanır. Sert kıvamda kahveleri seviyorsanız Espresso iyi bir seçim olacaktır.

espresso

3. Cappuccino:

Cappuccino; en az Nescafe ve Türk kahvesi kadar benimsenen kahvelerden biri oldu. Bol köpüğü, yumuşak içimi sayesinde birçok damak tadı kolayca kabullenip sevdi onu. Sabah ayılmak için mi, güne güzel bir mola vermek için mi tercih edersiniz bilemeyiz; ama her şekilde size mutlu hissettireceği kesin. Bol köpüğü sayesinde içme esnasında size eğlenceli anlar yaşatacağı da muhtemel.

naneli-cappuccino

4. Caffe Mocha:

Baştan uyaralım; diyet yapıyor ya da yüksek kalorili yiyecek ve içeceklerden uzak duruyorsanız bu kahve sizin için doğru bir seçenek olmayabilir. Tabii her zararlı şeyin cezbedici güzellikte olması gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda bu kahve mükemmel! Sahip olduğu aromatik lezzet ile tadanları oldukça mutlu edebilir. Çikolata ve kahve birlikteliği sayesinde hem zindelik verecek hem de tatlı ihtiyacını karşılayacaktır.

mocha-tarifi

5. Latte:

“Bize 2 Latte lütfen!” siparişini verdiğimizde kendimize oldukça havalı hissettiren, leziz kahvelerden biridir. Espresso, sıcak süt ve köpük ile hazırlanır, tadanlarını mest eder. Su olmadan tamamen süt ile hazırlandığı için tadımı oldukça hafif ve lezzetlidir. Üzerine eklenen ince bir köpük tabakası ile tamamlanır. Basit anlatımı ile aslında sütlü kahvedir.

latte-tarifi