1. Sınıfa Başlayacak Çocuğunuzu Okula Alıştırmanın 7 Yolu

Eğlence ve bolca dinlenme içeren yaz tatilinin ardından okul zamanı geldi çattı. Tatilde zihnen ve bedenen dinlendiğiniz kadar okul fikrinden de bir o kadar uzaklaştığınız gerçekler arasında. Bu durumda okulun ilk günleri büyük bir çoğunluk için zor bir alışma süreci anlamına geliyor, hele ki okula yeni başlayacak mini mini 1. sınıf öğrencileri, süreçten en çok etkilenenler arasında yerini alıyor.

Bir çocuğun ilkokula başlaması, hayatındaki en önemli dönemlerden biridir. Çocuk, âdeta büyüme sürecine resmi olarak adım atmıştır. Okula yeni başlayacak küçük çocuklar, daha öncesinde kreş ya da okul öncesi eğitimi de görmemiş ise ailesinden, evinden ilk kez bu kadar ayrı düşecek, dolayısı ile hem ebeveynlerin hem de çocuğun okul fikrine ve temposuna alışması emek gerektirecek demektir.

Elbette ki bu yeni döneme başlamak hiç kimse açısından çok kolay olmayacak; ama yine de biraz olsun yükü hafifletmenin hiç mi yolu yok? Elbette ki var!
İşte okula ilk kez başlayacak çocuğunuzun okula daha kolay bir şekilde alışmasını sağlayacak 7 etkili yöntem:

  • Oyun Oynamasına İzin Verin

Tamam okul başladı, ancak bu zamana kadar sadece oyunlar oynayan çocuğunuzun bu fikre anında alışmasını beklemek biraz haksızlık olmaz mı?

Okul açıldığı andan itibaren çocuğunuzla tek muhabbetinizin okulla ilgili olmamasına dikkat etmelisiniz. Sürekli okuldan bahsetmek, çocuğu sıkar ve onun okula ısınmasını sağlamak yerine okuldan uzaklaşmasına neden olur. Bu durumu yaşamamak için okul başladıktan sonra ondan sadece ödev yapmasını beklemeyin, onun oyun oynaması için zaman ayırmasına izin verin ve okuldan tamamen bağımsız etkinlikler ile birlikte zaman geçirin.

cocuk-etkinlikleri

  • Okul Alışverişine Çıkarın

Çocukların en sevdiği şey; onlara yeni, sevimli bir şeyler alınmasıdır. Onların bu zaaflarını okula alışma süreci için lehinize kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun ihtiyacı olan okul ihtiyaçları için alışverişe birlikte çıkın. Okul ihtiyaçlarını onun seçmesine izin verin. Alışverişten sonra aldıklarını odasına yerleştirmesine, çantasını hazırlamasına teşvik edin. Böylece okula karşı sorumluluk bilincini oluşturabilir, alışma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

okula-donus3

  • İlk Gün Yanında Olun

Okulun ilk günü onun kolay alışması için yapayalnız bırakmanız gerektiğini sanmayın.  Çocuğunuzun okulda geçireceği ilk gün için mutlaka yanında olmaya özen gösterin. İş programınızı buna göre belirleyip okula çocuğunuzla birlikte gidin. Sınıfa girene kadar onu uzaktan seyrederek ona güven verin.

okula-donus-heyecani

  • Tablo Hazırlayın

Unutmayın; artık çocuğunuzun yepyeni bir hayatı var. Artık oyun dolu günlerin yerini sorumluluk dolu günler alıyor; ancak gözünüz korkmasın. Bu sürecin kolaylaşabilmesi için sadece iyi bir programın hazırlanması yeterli. Kıyafetlerini giymek, çantasını hazırlamak, ödevlerini ve kahvaltısını zamanında yapmak gibi okulla ilgili görevleri yazdığınız bir tablo hazırlayıp odasının bir duvarına bu tabloyu asın. Tablodaki görevleri tamamladıkça üzerini çizmesini sağlayın. Böylece ona okul yükünün azaldığını hissettirecek, planlı hayata daha kolay uyum sağlamasına yardım edeceksiniz.

okula-donus2

  • Tavrınız Net Olsun

Çocuğunuzun okula alışma süreci elbette ki kolay olmayacak, hatta epey sancılı geçecek. Bu süreçte çocuğunuz okul saatlerinde karın ağrısı, kusma, altına yapma gibi tepkiler oluşturabilir. Bunu aşmanın yolu ise okuldan bir süre uzak kalması asla değildir. Böyle durumlarda çocuğunuzun okula gitmesini ertelemek yerine onun okula devamını sağlayın. Gerekirse öğretmenle iş birliği yapın ve çocuğunuzun okula gitmesi konusunda net bir tavır sergileyin.

ucuz-okul-alisverisi

  • Rahat Olun

Çocuğunuza yapacağınız en büyük yardım, ondan daha kaygılı olmamaktır. Unutmayın, çocuklar her zaman sizin davranışlarınızdan etkilenir ve kendilerini buna göre şekillendirirler. Çocuğunuzu aşırı bir şekilde kontrol etmeye çalışırsanız çocuk, sıra dışı bir durum ile karşı karşıya olduğunu düşünür ve korkmaya başlar. Bunun için kaygılı olmayı bırakıp sürecin her zamankinden çok da farklı olmadığını kabullenmeniz gerekir. Böylece çocuğunuzun da rahatlamasını sağlayacak, okula alışma sürecini kısaltacak hem o hem de siz rahat bir süreç yaşayacaksınız.

okul-cantasi

  • Çalışma Yöntemleri Hazırlayın

Küçük çocuklar için ödev yapmanın, ders çalışmanın çok sıkıcı ve korkutucu olması normaldir. Bu durumu aşmak için ona çalışmalarını bölümlendirmesini öğretin. Belirli aralıklarla mola vermesini sağlayın. Böylece sıkılmadan işlerini tamamlamasını, okula kolayca uyum sağlamasına yardım edin.