10 Adımda Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak

Minik bebeğiniz büyüdü, bezlere veda etme zamanı geldi çattı. Zorlu bir dönemden daha kolay bir döneme geçiş başlıyor ama her kolaylığın olduğu gibi bu sürecin de bir miktar zorluğu var. Biz de bu zorlu süreci biraz olsun hafifletmek, yanınızda olabilmek için çocuklarda tuvalet eğitimi hakkında birkaç önemli bilgiyi derledik. Şimdiden kolaylıklar!

cocuklarda-tuvalet-egitimi

1. Öncelikle bu sürecin temelinde çocuğunuzun olduğunu unutmayın; yani konuya sizin değil onun hazır olması önemlidir.

cocuklarda-tuvalet-aliskanligi

2. Ortalama olarak 18. Aydan itibaren tuvalet eğitimine başlanabilir, 2-3 yaşlarında bu eğitim tamamlanabilir; ancak her çocuğa göre olgunlaşma döneminin farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

tuvalet-aliskanligi

 

3. Tuvaletin güzelliklerini anlatmakla başlayabilirsiniz. Eğitim şeklinde değil de doğal bir süreç içerisindeymiş gibi herkesin tuvaleti kullandığını anlatmak, sifonun ne işe yaradığını göstermek gibi bilgilerle tuvaletteki ortamı tanıtabilirsiniz.

anne-cocuk

 

4. Özendirmek adına sevdiği çizgi film kahramanları ile süslü külotlar alın, aynı şekilde lazımlığı da çizgi film kahramanlarından oluşan çıkartmalarla süsleyin.

cocuklarda-uyku4

5. Onun bol miktarda su tüketmesini sağlayın ki tuvalet ihtiyacı hissetsin, evin farklı bölgelerine lazımlıklar yerleştirin ve tuvalet ihtiyacı geldiğinde onu lazımlıklara yönlendirin.

cocuk-kitaplari-somestir

6. Çocuğun üzerinde hiçbir şekilde baskı kurmadan her duruma karşı olumlu bir tavır edinin.

unlu-cocuk-kitaplari

7. Anne, baba ya da büyük kardeşleri rol model olarak gösterin. Çocuğunuz; aynı cinsiyete sahip, kendinden büyük birinin tuvaletini yaptığına şahit olduğunda daha kolay öğrenebilir.

cocuk-kitap-okuma

 

8. Çocuğunuzun bu konuda her başarısını kutlayın; ancak bu kutlamaların abartı bir şekilde olmasından kaçının. Küçük övgü sözcükleri ya da küçük alkışlamalar ile ona kendini iyi hissettirin.

cocuk-gelisimi

9. Hijyen kurallarını öğretmeyi atlamayın. Tuvalet sonrasında tuvalet kağıdı, sifon kullanımı, el yıkama gibi detayları atlamayın.

bebek-anilari

10. Bu süreçte ufak tefek kaçırma sorunlarının yaşanacağını unutmayın. Böyle durumlarda onu asla suçlamayın ya da sürecin başarısız olduğu konusunda onu endişelendirmeyin. Çocuğunuz sizin endişelendiğini hissettiğinde sizin beklentilerinizi karşılayamadığı için kendini suçlu hissedecek bu da sürecin daha kötüye gitmesine neden olacaktır. Bu nedenle sakinliğinizi korumalı, oluşabilecek kazalarda temizleyip eğitiminize devam edin.

Her şeyden önce bu sürecin de geçici olduğunu unutmayın, tüm sorunlar gibi bunu da çözecek onun gelişimini mutlu bir şekilde izlemeye devam edeceksiniz.