5 Adımda Çocuklarla Etkili İletişim!

Minik bebeğinizle anlaşmak eskiden daha kolaydı, değil mi? Tepkilerinden, neye ihtiyacı olduğunu kolaylıkla çözebiliyordunuz. Şimdi ise işler biraz daha karmaşıklaşmış olmalı. Çünkü çocuğunuz birey olma yolundayken duygularına eğilip, isteklerini anlamaya çalışmak onun kişisel gelişimi açısından çok önemli. Üstelik karne dönemi yaşanabilecek hafif tatsız durumlara karşı da olumlu sonuçlar verebilir, ne dersiniz? Uygulaması kolay birkaç bilgi sayesinde çocuğunuz ile daha etkili bir iletişim kurmanız mümkün.

1)      Göz Teması Kurmak: Çocuğunuz ile konuşurken mutlaka göz teması kurmalısınız. Onun boyuna eğilerek yapacağınız göz göze konuşmalarda “eşitiz” imajı vermiş olursunuz. Çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız origami ördek yapımı videomuza mutlaka bakın!

çocuklarla iletişim

2)      Dinlemek: İyi bir dinleyici olmak, iletişimin her türlüsü için büyük yer tutar. Çocuklar ile iletişim kurarken de aynı durum geçerli. Eğer çocuğunuz dinlendiğini hissederse, önemsendiğini de hisseder. Çocukların gelişiminde aile ve çevre ilişkisi ile ilgili merak edilenleri Kindyroo Yöneticisi Ogan İbrişim’e sorduk. Öğrenmek için tıklayın!

etkili iletişim

3)      Mimik ve Ses Tonu: Çocuğunuz ile kurduğunuz iletişimde mimiklerinizin ve ses tonunuzun uygun olması, onun kendini ifade ederken daha rahat olmasını sağlar. Gergin bir yüz ifadesi ve ses tonu karşısında, çocuğunuzun vereceği cevaplar da samimi ve gerçek olmayacaktır. Aynı zamanda bu durum çocuğunuzla aranızdaki iletişimi uzun vadede etkileyebilir. Ebeveyn ve çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır? Cevabı öğrenmek için tıklayın!

4)      Basit Bir Dil: Çocuğunuzla iletişim kurarken kullandığınız dilin sade ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Örnek verirken mümkün olduğunca onların deneyimlemiş olduğu ögeleri kullanın ki boşuna konuşmuş olmayın.

5)      Birlikte Konuşmak: Karşılıklı sohbet etmek çocuklarınızla iletişiminizi daima güçlendirir. Bunun için çocuğunuza sorular sorun. Bu iletişim tipini kullanırken, “evet” ya da “hayır” cevabı alabileceğiniz sorulardan kaçının. Daha uzun cevaplar alabileceğiniz soruları tercih edin.