5 Adımda Doğru Bebek Bezi Seçimi

Karnı tok, gazını çıkardınız, altı temiz ama hala ağlıyor… Bebeğinizin bu halinin; uyku, sağlık sorunları, ağrı gibi pek çok sebebi olabileceği gibi bu durum yanlış bebek bezi kullanımıyla ilgili de olabilir. Bebeklerde alt temizliğini en sağlıklı şekilde yapmanın yolu doğru bebek bezini seçmekten geçiyor. Bebeğinize uygun bebek bezini seçerek pişik oluşumunu engelleyebilir, bebeğinizin gün içerisinde kuru kalmasını ve rahat hareket etmesini, dolayısıyla kendisini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler ortalama 2 yaşına kadar (bebekten bebeğe değişmekle birlikte) bebek bezleriyle birlikte yaşarlar. Peki, bu kadar uzun bir süre çocuğumuzun hayatında olan bebek bezini nasıl seçeceğiz?

bebek bakımı

1-Bebek bezini seçerken ilk olarak bebeğinizin cinsiyetine uygun olduğuna emin olmalısınız. Kız ve erkek anatomisi farklıdır, bundan dolayı da idrarın yayıldığı bölgede farklılıklar görülür. Bu anatomiye uygun olarak üretilmiş bir bebek bezi bebeğinizin uzun ve güvenli uykular uyumasını sağlar.

2-Her bebek aynı ayda aynı kiloda olamaz. Bu nedenle bebek bezini mutlaka bebeğinizin ayına göre değil kilosuna göre seçmelisiniz.

3-Deneme yöntemini kullanabilirsiniz. Sizin bebeğinizin cildiyle en uyumlu, tahriş yaratmayan bezi birkaç deneme sonunda da tespit edebilirsiniz.

bebek bezi

4-Bebek bezlerinin en önemli özelliği; hava geçirgenliğinin fazla olması ve sıvıyı hapsetme özelliklerini barındırmasıdır. Bir başka deyişle; emiş gücü. Bu özelliği kuvvetli olan bebek bezlerinden birini seçmelisiniz. Bu pişik oluşumunu da engeller.

5-Bebek bezini bağladığınızda şuna mutlaka dikkat edin: Bez, bebeğinizin bacağını sıkıyor mu? Göbek bölgesini tam anlamıyla sarıyor mu?

Bebeğinizin kilosuna uygun bez kullanımı, suyla ya da doğru bir ıslak mendille temizlenen bez bölgesi, çinko oksit içerikli kremler, bez bölgesine yeterince hava aldırmak. Bütün bunlar pişik oluşumunu önler ve bebeğinizin gün boyu rahat, kuru kalmasını sağlar. Annelere iyi gelecek öneriler için MigrosTV‘de kalmaya devam edin:)