6 Adımda Evinizde Hoş Bir Atmosfer Yaratın

Büyük ya da küçük olması fark etmez, evimiz bizim en konforlu, güvenli ve keyifli yaşam alanımızdır. Tüm üzüntümüzü de sevincimizi de içinde geçirdiğimiz evimizi her ne kadar çok sevsek de bazen ona fazladan bir özen göstermemiz ve onu daha keyifli hale getirmemiz gerekir. Peki nasıl? İşte ev ortamını çok daha keyifli hale getirebilmek için yapabilecekleriniz…

1. Aromaterapinin Gücünden Yararlanın

Aromaterapi, ruhu ve bedeni dinlendirmenin en iyi yollarından biridir. Birbirinden nefis kokulara sahip aromaterapi yağlarından zevkinize en uygun olanını seçin ve evinizin farklı noktalarına bırakın. Bu etkili uçucu yağlar sayesinde evinizin ortamı ve enerjisi tamamen değişecek, siz de çok daha huzurlu bir eve kavuşacaksınız.

2. Bitki Köşesi Yaratın

Küçük ya da büyük, kokulu ya da kokusuz, çiçekli ya da çiçeksiz, renkli ya da renksiz, nasıl özelliklere sahip olursa olsun evinizin bir köşesinde çeşitli bitkiler bulundurmak ruhunuza bir ferahlık katar. Özellikle havayı temizleyen bitkiler tercih ederek hem evinizin ortamı için hem de kendi sağlığınız için etkili bir dokunuşta bulunursunuz.

3. Düzenli Olun

Dağınık eşyalar, düzensiz bir görünüm; kafanızın dağılmasına ve ruhunuzun sıkılmasına neden olur. Koltuğunuzda rahatça arkanıza yaslandığınızda her şeyin yerli yerinde olduğunu görmek ise insana âdeta bir huzur verir. Evinizin hoş atmosferini korumak için hemen ihtiyacınız olmayan eşyalardan kurtulun ve dağınıklığı önleyin. Daha minimal seçimler yaparak, fazlalıklardan kurtularak daha hoş bir ev ortamı kazanın.

4. Işıktan Vazgeçmeyin

Bazen gün ışığı görmek istemeyebilirsiniz; ancak bunu bir rutin haline getirir sürekli kalın perdelerin ardında bir yaşam sürmeyi tercih ederseniz bu hem vücudunuzun D vitamininden yoksun kalmasına hem de evinizdeki ortamın daha huzursuz olmasına neden olur. Evinizde keyifli bir ortamın tadını çıkarmak istiyorsanız gün ışığından olabildiğince yararlanın. Bunun dışında spot ışık, abajur gibi seçeneklerden yararlanarak aydınlatma ihtiyacınızı daha şık bir şekilde karşılayarak daha hoş bir ev ortamına kavuşun.

5. Yumuşak Halılar Tercih Edin

Evinizde temizleme derdi olmasın diye halı kullanmayı tercih etmeyenlerden misiniz? Eğer öyleyse bu kararınızdan hemen vazgeçmelisiniz; çünkü daha keyifli bir ev ortamına sahip olmanın yolu, yumuşacık halılar kullanmaktan geçiyor. Ayaklarınızın içerisinde birçok sinir ucu bulunur. Bu özellik sayesinde yumuşacık halılar üzerinde gezinen ayaklarınız âdeta tüm vücudunuza huzur enjekte eder. Kısacası; halıların yumuşak dokuları, sıcacık görünümleri sayesinde evin atmosferini olumlu yönde değiştirmek mümkündür.

6. Kişiselleştirin

Ev, tüm insanların en özel bölgesidir. Bu durumda dizaynının da tamamen kişisel olması son derece önemlidir. Evinizdeki tüm seçimlerin sizin zevkinize göre döşenmiş, sizin kişiliğinizi yansıtıyor olması, evinizde daha huzurlu olmanızı sağlar. Kendinizi ait hissettiğiniz ve dizaynı hoş bir evde mutsuz olmak imkânsızlaşır. O hâlde durmayın ve hemen evinize sizi yansıtan hoş detaylar ekleyin!