8 Maddeyle Çocuk Gelişiminde Uykunun Önemi

Çocuklarımız için her şeyin en iyisinin olmasını ister, elimizden geldiği kadar tüm hayatlarını ilmek ilmek tasarlarız. Hangi okullarda okuyacağından beslenme düzenine kadar belirleriz de çoğu zaman uykunun önemini atlarız. Halbuki çocukların gelişimi için nasıl ki iyi bir beslenme programı önemliyse, uyku düzeni de o denli önemlidir.

Uyku, beyin ve vücut gelişimi için en temel fizyolojik ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç bebeklik ve çocukluk döneminde önemini iyice artırmaktadır.Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi; 16,5 saat, 3 aylık bir bebeğin 15 saat, 9 aylık bir bebeğin 14 saat, 18 aylık bir bebeğin 13,5 saat, 3 yaşında bir çocuğun 12 saattir.

Bir çocuk için uyku ne kadar önemliymiş 8 madde ile birlikte inceleyelim.

cocuklara-havucu-sevdirmek

1. Yeni Bağlar Kurar

Kaliteli bir uyku, bebeklerin zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Kesintisiz bir REM uykusu, bebek ve çocukların uyanıkken sağlıklı bir iletişim kurmasına, oyun oynamasına, öğrendiklerini pekiştirmesine büyük oranda katkı sağlar. REM uykusu ile beyinde nöronlar arasındaki bağlar güçlenir; hatta yeni bağlar kurulur.

cocuklarda-uyku4

2. Büyüme Hormonu Salgılanır

Eskiler boşuna “Uyusun da büyüsün, ninni” demezler. Bebek ve çocuklar için gerekli olan büyüme hormonu, derin uyku sırasında salgılanır. Derin uyku, sağlıklı bir vücut gelişimi demektir.

cocuklarda-uyku3

3. Obeziteyi Önler

Yapılan araştırmalara göre yeterince uyumayan bebek ve çocuklar, obezite hastalığına yakalanmaya daha meyillidir.

cocuklarda-uyku2

4. Depresyonu Önler

Yapılan araştırmalara göre yeterince uyumayan bebek ve çocuklar, depresyona girmeye daha meyillidir.

cocuklarda-uyku1

5. Diyabeti Önler

Uyku eksikliği vücudun yiyecekleri metabolize etme sürecini etkileyerek diyabete neden olur. Yeterince uyku uyuyan bebek ve çocuklarda bu riskin azaldığı görülmektedir.

cocuklarda-uyku7

6. İyi Bir Konsantrasyon ve Motor Becerileri

Yeterince uyku uyuyan bebek ve çocuklar günlük hayatında iyi bir dikkate sahip olur motor beceri gerektiren görevleri doğru bir şekilde yerine getirir.

cocuklarda-uyku5

7. Kalp Sağlığı İçin Yararlıdır

Yeterince uyku uyuyan bebek ve çocuklar, daha sağlıklı bir kalbe sahip olurlar.

cocuklarda-uyku6

8. Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Yeterince uyku uyuyan bebek ve çocuklar, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olarak olası hastalıklara karşı verecekleri savaşta daha dirençlidir.