9 Adımda Çocuklarınıza Birbirleriyle İyi Geçinmeyi Öğretin!

Eğer birden fazla çocuğunuz varsa, evde bitmek bitmeyen kavgalardan da muzdaripsiniz demektir. ‘Çocuktur kavga eder’ deyip bu durumu normalleştirmeyin. İleride birbirleriyle ve başkalarıyla daha düzgün ilişkiler kurabilmeleri için bu duruma erken yaşlarda el atmanız gerekiyor. İşte birbirini seven ve ne olursa olsun birbirlerinin arkasında durabilecek kardeşler yetiştirmenizi sağlayacak 9 davranış:

çocuklarada öz güven 4

 

1) Küçük Yaştan İtibaren İyi İlişkiler Kurmayı Öncelikleri Haline Getirin

Çocuklarınız ergenlik çağında olsa bile henüz geç kalmış değilsiniz. Ancak çocuklarınız anaokulu çağındaysa şanslısınız; çünkü onları ne kadar erken eğitmeye başlarsanız, o kadar çabuk öğrenirler ve uyum sağlarlar. Çocuklarınıza birbirlerine nazik davranmayı ve iyi geçinebilmeyi öğretin. Kendi davranışlarınızla da onlara örnek olmayı unutmayın!

 

2) Onlara ‘Ben’ Kavramını Değil de ‘Biz’ Kavramını Öğretin!

İnsanoğlu doğası gereği bencil bir canlıdır. Bencil olması aslında birçok yönden onlara fayda sağlar. Ancak insanların diğer canlılardan farklı olarak sosyalleşme yeteneği de vardır. Sosyalleşebilmek ve toplum içinde kabul görebilmek için de ‘ben’ kavramından çıkıp ‘biz’ kavramını kabullenmesi gerekir. Çocuklarınıza küçük yaşta paylaşabilmeyi öğretmek için ailenizin bir takım olduğunu söyleyin. Takım arkadaşlarının da birbirlerinin arkasını kolladığını, hep beraber hareket ettiğini söyleyin. Böylece ilk önce aile içinde başlayan dayanışma ve paylaşma bilincini sosyal hayatlarında da devam ettirebilirler.

 

3) Çocuklarınıza Sorunlarını Kavga Ederek Değil, Tartışarak Çözmeleri Gerektiğini Öğretin

İlk önce kendi davranışlarınıza bakın, başkalarıyla, özellikle eşinizle olan problemlerinizi nasıl çözüyorsunuz? Birbirinize bağırıp çağırıyor musunuz, yoksa problemlerinizi oturup anlaşarak mı çözüyorsunuz? İlk şıkkı seçtiyseniz, çocuklarınıza yanlış örnek oluyorsunuz demektir ve ilk önce kendi davranışlarınızı değiştirerek işe başlamalısınız. Çocuklar, özellikle küçük yaşlarda anne ve babalarından gördüklerini taklit etme özelliğine sahiptirler.

 

4) Çocuğunuzun Başarısını Kutlayın, Diğer Çocuklarınızı da Başarıya Teşvik Edin

Çocuklarınızın her başarısını kutlayın ve birbirlerini tebrik etmelerini sağlayın. Çocuğunuz başarısız olsa bile onunla gurur duyduğunuzu söyleyin. Başarıda anne ve babanın rolünü bir de Pedagog Begüm Kodalak Bilik’ten dinleyin!

http://migrostv.migros.com.tr/basarida-anne-ve-babanin-rolu-nedir/

 

5) Çocuklarınıza Birbirlerinin Özel Hayatına Saygı Duymayı Öğretin

Çocuklarınıza insanların bazen yalnız kalmak isteyebileceğini söyleyin ve birinden bir şey ödünç almak istiyorlarsa ilk önce sormaları gerektiğini öğretin. Herkesin kendi özel alanı olmasının çok normal bir şey olduğunu bilsinler.

 

6) Çocuklarınıza Özür Dilemenin Önemini Anlatın

Çocuklarınızın öylesine özür dilemelerini engellemek için birbirlerinin gözünün içine bakıp gerçekten üzgün ve pişman olduklarını söylemelerini isteyin. Üzgün olduklarını kelimelerle değil de davranışlarla belli etmeleri gerektiğini bilsinler.

 

7) Onlara Dünyanın Merkezi Olmadıklarını Hatırlatın

Çocuklarınıza her şeyin her zaman istedikleri gibi olmayacağını, bazen de işlerin ters gidebileceğini ve bununla baş etmeleri gerektiğini öğretin.

 

8) Çocuklarınızın Yanında Eşiniz Hakkında Kötü Konuşmayın

Eşinizle kavga etmiş olabilirsiniz, bu çok normal. Ancak çocuklarınızın yanında eşinizi çekiştirmeniz onlarda insanlar hakkında kötü şeyler söylemenin normal bir davranış olduğu izlenimini bırakacaktır. Konuşmalarınız hep pozitif yönde olsun. Değişmesi gereken bir şey varsa bile negatif kelimeler kullanmayın. Mesela başarısızlığını belirtmek yerine ‘ Biliyorum, daha iyisini yapabilirsin’ deyin.

 

9) Birbirlerine Doğum Günü Hediyeleri Yapmalarını İsteyin

Çocuklarınızın birbirine özel günlerde hediye olarak kendi emekleriyle yaptıkları şeyler vermeleri, onlara sevdiklerini mutlu etmenin verdiği zevki başka hiçbir şeyden alamayacaklarını gösterecektir. MigrosTV’den ulaşabileceğiniz pratik el işi tarifleriyle çocuklarınız kardeşlerini mutlu etsin!

http://migrostv.migros.com.tr/category/hobi/ben-yaptim/