Ailecek Tasarruf Yapabilmenin 10 Yolu

Her alanda yapılan tasarruf, dünyanın devamlılığı için oldukça önemlidir. Tasarruf yöntemlerini kaç kişi dikkate alırsa işler o kadar kolaylaşır, dünyanın devamlılığı o kadar garantiye alınır. Bu yüzden gelin aileniz ile seferber olmaya başlayın ve büyük etkiler bırakmaya hazırlanın.

1. Kumbara Adetine Devam

Kumbara adetini birçoğumuz unuttu artık. Eskiden ne güzel çeşit çeşit kumbaralar olur içinde para biriktirmek için can atardık. Eski günlere dönemesek de kumbarayı bugünlere taşıyabiliriz sanki ne dersiniz? Evde ailece ortak kullanım alanına güzel bir kumbara koyun ve ailenin her ferdinin kumbara içine bozuk para atmasını teşvik edin. Kısa zamanda ne kadar para birikecek görün, belki yıl sonunda tatile gidecek kadar bile para birikmiş olur ne dersiniz?

aile

 2. Aileyi Toplayın

Tasarruf yapacağınıza tüm ev halkının inanması gerekiyor. Bunun için ciddi bir toplantı düzenleyin. Toplantıda tasarruf nedenlerini ve olumlu sonuçlarını iyice tartışın. Olumlu sonuçları maddeler halinde göz önüne aldığınızda tasarruf için zaten yeterli teşvik sağlanmış olacaktır.

aile

 

3. Mutfak Masraflarını İnceleyin

Alışverişe çıktığımızda hepimiz aç gözlü davranıyor olabiliriz. Bunun için özellikle meyve sebze alımlarına dikkat edin. Gereğinden fazla miktarda alıp tüketemediğiniz bu besinler kısa zamanda çürüme gösterecek ve sizi büyük ölçüde zarara uğratacaktır.

aile-iletisimi

 

4. Kişisel Bakım Ürünlerini Sınırlayın

Hepiniz bilirsiniz ki kişisel bakım ürünleri, oldukça masraf gerektiren ürünlerdir. Bu ürünleri satın almak yerine evde kendiniz doğal malzemelerden maske ve kremler hazırlayabilir hem katkı maddelerinden uzak daha sağlıklı sonuçlara ulaşırsınız hem de ciddi anlamda maddi bir tasarruf sağlarsınız.

makyaj-malzemesi

 

5. Güneş Alan Bölgelerden Yararlanın

Elektrik faturasını yarıya indirebilmek için ailecek evin en çok güneş alan bölümünde zaman geçirmeye özen gösterin. Işık yakmak zorunda olduğunuz zamanlarda ise tasarruf ampullerinden yararlanın.

mum-dekorasyon

6. Suyu İsraf Etmeyin

En önemli maddelerden birine geldi sıra. Bu kurala hem su faturanız hem de dünyamızın devamlılığı için daha fazla uymamız gerekiyor. Diş fırçalarken suyu kapatmaya, bulaşıkları elde değil makinede yıkamaya özen göstererek bile tonlarca suyu kurtarabilirsiniz.

mutfak-temizligi2

7. Kredi Kartını Hayatınızdan Çıkarın

Alışverişe büyük teşvik sağlayan, “aman canım sonra ödersin” diyerek sinsice sizi borç batağına sürükleyen bu sevimli görünen kartlara aldanmayın. Mümkün olduğunca tüm ihtiyaçlarınızı nakit paranızla halletmeye özen gösterin ki uzunca ekstreler ailecek canınızı yakmasın.

kredikartı

8. Toplu Taşımaları Tercih Edin

Bu madde de hem aile ekonomisi hem şehir trafiğinin rahatlığı hem de dünyamızın sağlıklı bir şekilde devamlılığı için gerekli kurallardan biri. Her aile ferdine birer özel araç vermek yerine tüm ailenin ortak ve sadece zorunlu durumlarda kullandığı bir arabası olsa masraflar önemli ölçüde azalır dünya önemli ölçüde rahatlar.

 

9. Evinizi Sevin

Sürekli dışarıda serpme kahvaltılara giderek, kafelerde akşama kadar pinekleyerek ev ekonomisine katkıda bulunmak mümkün değildir. Bunun yerine aile üyeleriniz ya da sevdiklerinizle evde eğlenceli toplantılar yapabilirsiniz. İnanın, dışarıdan daha rahat, masrafsız ve eğlenceli olacak!

mutfak-dekorasyon

10. Plan Yapın

Gerekirse maaşın alındığı ilk gün ortalama değil net bir gider miktarı belirleyin. Ay sonunda aç gezmemek için bu planın dışına mümkün olduğunca çıkmayın ve her şey daha bir kolaylaşsın.