Anne- Baba İlişkisinin Çocuk Gelişimine Olan 7 Etkisi

Güzel bir evlilikle başlayıp artık çift olarak devam ettiğiniz hayatınıza minik bir bireyin katılmasıyla işler daha yeni başlıyor demektir. Bundan sonra artık eşinizle kavga ederken de birbirinize sevgi gösterirken de iki kez düşünmeli, bu davranışların çocuğunuzun üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini ölçüp tartabilir hale gelmelisiniz. Eşler olarak edeceğiniz bir kavga ya da göstereceğiniz bir sevginin çocuğun hayatında nasıl izler yarattığını bilmeli, bundan sonra ona göre davranmalısınız.

cocuk-gelisimi

İşte eşler arasındaki ilişkinin çocuklarda bıraktığı 7 etki:

1. Eşler Çatışma Yaşarsa…

Eşler arasında yaşanan çatışmalar, çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyen önemli nedenlerden biridir. Çatışma sonucunda çocukta duygusal açıdan iyi olma, benlik kavramı, başarı, problem çözme becerisi, uyum problemi gibi konularda eksiklikler görülmeye başlar.

aile

 

2. Eşler Arasındaki Çatışmanın Boyutu

Eşlerin zaman zaman çatışma yaşaması gayet doğal bir durumdur; ancak bu çatışmanın boyutu düşmanca tavırlar, fiziksel şiddete doğru büyüyorsa çocuk olumsuz yönde etkilenebilir. Eğer ki çatışma bu raddelere kadar gitmeden başarılı bir şekilde çözülüyorsa çocukların problemlere karşı daha güçlü olması ve çözüm odaklı düşünme kabiliyeti gelişmektedir.

cocuk-oyunlari

 

3. Tartışmalar Çocuğun Gözü Önünde Olursa…

Kaç yaşında olursa olsun her çocuk, anne ve babasını mutlu bir şekilde görmeyi ister; ancak anne ve baba sürekli olarak tartışır ise çocuğun bir yanı hep eksik, hep korku dolu olur.

Eğer ki tartışma sonucu tatlı bir noktaya bağlanıyorsa çocuk, arada kavgalar yaşansa da çözülebilir mesajını alabilir, ancak tartışmalar çok sık olur ve sonucu tatlı bir noktaya bağlanmaz ise çocuk güvensiz, dikkat eksikliği ve kaygı sorunu yaşayan birey olarak yetişir.

anne-baba

 

4. Yüksek Sesli Kavgalar Oluyorsa…

Çocuğun uykudan uyanmasına neden olacak kadar yüksek sesli kavgalar oluyorsa uyku düzeninin zamanla yok olmasına neden olunur. Çocuk; yaşadığı yoğun stres kaynaklı mide bulantıları, karın ağrıları, şiddetli baş ağrıları yaşar, genel olarak mutsuz ve huzursuz bir ruh hali edinir.

anne-cocuk

 

5. Eşler Ebeveyn Görevini Unutur

İyi bir ilişki içerisinde olmayan eşler, zamanla sadece kendi aralarındaki sorunlara odaklanarak çocuklarının gelişim sürecini takip edemez hale gelir. Çocuğa karşı sabırsız, ilgisiz ve sevgisiz davranarak yetersiz ebeveynler haline gelir. Çocuk aile şefkatini hissedemez, aidiyet duygusunu tadamaz ve hayatı boyunca derin sorunlar yaşamaya devam eder.

 

baba-cocuk

6. Karşı Cinse Karşı Güvensizlik Oluşur

İyi bir ilişki içerisinde olmayan eşlerin çocukları ileride karşı cinse aşırı derecede güvensiz olur. Mutlu birliktelik kuramaz, evlilikten korkar. Genel olarak içe kapanık ve sinirlerini kontrolsüz yaşayan bireyler haline gelirler.

shutterstock_536421490

7. Okul Notlarındaki Düşüşün Sebebi

Eğer ki çocuk, okulda başarısız ise sorunu önce eşler kendinde görmelidir. İyi bir ilişki içerisinde olmayan eşlerin çocuklarında bu sorun, ilk olarak not düşüşleri ile kendini göstermeye başlayabilir.

Tüm çocukların kavgasız ve sevgiyle büyüdüğü aile ortamları dileriz.