Anne Sütü Nasıl Sağılır, Nasıl Saklanır?

Bebeğin mucizevi gıdası anne sütü, emzirme ile duygusal bir hazza dönüşerek anne ve bebek için keyifli dakikaları beraberinde getirir. Fakat bazı durumlarda anne sütünü pompa yardımıyla boşaltmanız gerekebilir. Peki anne sütü hangi durumlarda ve nasıl sağılır, nasıl saklanır?

Anne sütü hangi durumlarda sağılır?
Esasında ‘biriktirme’ amacından öte olarak, süt üretimini uyarmak maksatlı olarak rutin olarak sütünüzü sağmanızı öneririz. Bebeğinizin iki emme arasında bunu yapabilirsiniz. Ya da, ikiz, üçüz bebek sahibi olmak, bebeğin bir şekilde memeyi reddetmesi, sütün memede birikmesi, meme başı problemlerinden dolayı emzirememek süt sağmayı gerektiren durumlar arasında sayılabilir.

anne-sütü-saklama1

Anne sütü nasıl sağılır?

  • Sütünüzü sağmadan önce ellerinizin ve bedeninizin temiz olduğundan emin olun. Öncesinde ılık bir duş, sütün verimini artıracaktır. Sütün inme refleksini sağlıklı bir şekilde başlatmak için meme ucuna doğru bastırmadan meme masajı da uygulayabilirsiniz.
  • Süt sağma işlemini elektrikli veya manuel pompa ile yapabilirsiniz. Makine aparatlarını sadece kaynar su ile temizlemeli ve iyice kurulamalı, deterjan asla kullanmamalısınız. Sütünüzü, oturur durumda hafif eğik olarak yani emzirme pozisyonunda sağarsanız, daha etkili olacaktır.
  • Pompayı doğru bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Eğer ağrı hissediyorsanız;  yanlış giden bir şeyler vardır. Bebekler ilk bir-iki dakika hızlı emerler. Sonraki dakikalarda ise emme ritmi düşer. Süt sağma makinesinde de ritim ayarı kullanılarak aynı tempo yakalanmalıdır.
  • Sütünüzü, bebeğinizi emzirmeden sadece sağarak boşaltıyorsanız, ortalama süre 2 saatte bir her iki göğsünüz için 15’er dakikadır. Bu süre ilk günlerde veya sütün az olduğu günlerde 20-25 dakikaya kadar çıkabilir. Burada en önemli kriter her iki memeyi de eşit sürelerle sağmaktır. Süt sağma işlemi daha seyrek ve kısa sürekli olursa süt üretimi yeterli olmayabilir. Eğer sütünüz çoksa bebeğiniz doyduktan sonra da sağabilirsiniz.

anne-sütü

 

Anne sütü nasıl saklanır?
Sağdığınız anne sütünü, süt saklama poşetleri veya kaplarında saklayabilirsiniz. Bu tür kaplar sütün hava ile temasını keser ve sütü en sağlıklı koşullarda muhafaza etmiş olursunuz. Saklama poşetlerinin üzerinde yazan etikete, sütü sağdığınız tarihi mutlaka not etmeli, kullanırken, en eskisinden başlayarak kullanmalısınız. Hatta sağdığınız saati de not etmelisiniz zira bazı bilimsel kaynaklar, anne vücudunun gün içerisinde bebeğinizin ihtiyacına göre yoğunluğu farklı olan süt ürettiğini savunuyorlar; örneğin gece saatlerinde daha yoğun daha tok tutan, gibi. Bu sebeple sabah sağdığınız sütü bebeğinizi gündüz saatlerinde beslemek için ve gece sütünüzü de akşam saatlerinde beslemek için kullanmanızı öneriyorlar.
Anne sütü, oda ısısında 8 saat, buzdolabında 24 saat, buzlukta 3 ay, derin dondurucuda ise 6 aya kadar muhafaza edilebilir. Dondurulduktan sonra eritilen süt ise oda ısısında 1 saat, buzdolabında ise 24 saat saklanabilir.

 

1404172800-f645ff57d17fa7cd7205917972950d91

Anne sütü nasıl ısıtılır?
Buzlukta dondurulmuş olan anne sütünü, direkt ısı ile temas ettirmemeli, bebeğinize vereceğiniz zaman sıcak su dolu bir kabın içerisinde çalkalayarak çözülmesini sağlamalısınız. Süt çözüldükten sonra biberona boşaltıp yine sıcak su dolu kap içerisinde ısıtabilirsiniz. Çözdürüp ve ılıttığınız sütü bebeğiniz bitirememişse, tekrar ısıtmadan 1-2 saate kadar kullanabilirsiniz. Dondurulmuş süte taze süt eklememeli, çözdürdüğünüz sütü tekrar dondurmamalısınız.