Anne Sütünü Artıran 10 Yiyecek

Anne sütü, bebeklerde ilk altı ay ek gıda gerektirmeden tüm ihtiyaçları karşılayacak kadar besleyici, olası tüm hastalıkları önleyecek kadar da yararlıdır. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay süresince bebeğin anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Bebeğini anne sütü ile beslemek isteyip sütünün az olduğunu, bebeğin doymadığını düşünen anneleri şöyle alalım; anne sütünü artıran yiyeceklerden tüketerek hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığını koruyabilirsiniz; peki hangi yiyecekler ile koruyabilirsiniz? İşte o liste!

1)
 Yeşil Yapraklar Her Derde Deva

Ispanak, ısırgan, karalahana, kırmızı pancar gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, içerdikleri vitamin, mineraller ve fitoöstrojenler ile süt salgılamak için ihtiyaç duyulan hormonların üretilmesini sağlayarak süt miktarını artırmaktadır.

ispanak

2) Turuncu Kahraman Havuç

İster çiğ şekilde ısırarak tüketin isterseniz suyunu sıkarak yudumlayın! A vitamini yönünden zengin olan havuç, anne sütünün kalitesini de bebeklerin mutluluğunu da artırıyor!

havuc

3)
 Müthiş üçlü: Kayısı, Hurma, İncir

Taze ya da kurutulmuş, nasıl isterseniz öyle tüketin! Anne ve minik bebeğe yapılacak en etkili iyiliklerden biri, bunlarla dolu bir kase hazırlamak olabilir. İçerdikleri lif, potasyum, kalsiyum ile anne sütünü artıran yiyeceklerin başında gelirler.

incirli-tarifler

4) Rezene Çayı

Günde 2 bardak rezene çayı hem anne sütünü artırıyor hem de anne sütü yoluyla bebeğe aktarılarak bebeğin gaz problemlerine karşı iyi geliyor.

rezene
5) Hayat Kaynağımız Su

Su, her konuda olduğu gibi anne sütünü artırma konusunda da oldukça etkili bir role sahip. Günde ortalama olarak 10-12 bardak su tüketimi, anne sütü miktarına olumlu yönde katkı sağlıyor.

6)  Mükemmel İkili Tahin-Pekmez

Bırakın çikolata kremalarını, tahin-pekmez kaşıklayın! Hem lezzetli hem de faydalı olan tahin-pekmez ikilisi günde 1-2 tatlı kaşığı tüketildiğinde anne sütünü artırmaya iyi bir yardımcı oluyor.

uzum-pekmezi

7) Ceviz, Badem, Fındık Her Derde Deva

Bu kuru yemişler, hem anne sütü miktarını hem de kalitesini artırıyor! Yeni annelerin ara öğünlerde 3-4 adet ceviz, 10-12 adet badem ya da fındık tüketmesi, bebeğine çok iyi bakmasına yetiyor.

kapak_ceviz

8) Doğal Antibiyotik Sarımsak

Birçok hastalığa karşı iyi bir savaşçı olan sarımsak, anne sütünü de artırıyor. Yemeklerde ya da salatalarda bolca yer vererek anne sütünün artmasını sağlayabilirsiniz.

sarimsak

9) Kemik Dostu Süt-Ayran

Protein ve kalsiyum açısından zengin olan bu içecekler ile anne sütünü artırırken hem bebeğin hem de annenin kemik sağlığını korumak mümkün.

soya-sutu

10) Kimyon

Demir bakımından oldukça zengin olan kimyonu yemeklere ekleyerek hem aromatik bir tat elde edebilir hem de süt salınımını artırabilirsiniz.