Atıksız Yaşam İçin 6 Öneri

Her geçen gün yaşam kaynaklarımız azalmakta ve yaşanabilir bir dünya giderek zarar görmektedir. Sürdürülebilir bir yaşam ise doğayı koruyarak tamamen bizlerin elindedir. Nasıl mı?
Yazımızın devamında sürdürülebilir yaşam için en önemli noktalardan biri olan atık azaltma yöntemlerinden bahsettik. Siz de atıksız bir yaşam için bu 6 küçük öneriyi uygulayabilir, dünyamız için büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

İşte atıksız bir yaşam için 6 öneri…

1. Geri Dönüşüme Katkı Sağlayın

Atıkların geri kazanımı, her yönden tasarruf için son derece önemlidir. Evinizdeki cam, plastik, ahşap, metal, pil, tekstil, alüminyum gibi maddeleri sınıflandırıp daha sonra özel ayrılmış çöp kutularına atarak onların ikinci yaşamlarına başlamaları için katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayede gereksiz tüketimin önüne geçersiniz.

2. Ambalajlı Ürünlere Veda Edin

Atıksız bir yaşam için beslenme şeklinizde de köklü değişimler yapmanız gerekebilir. Şöyle ki; örneğin marketten ambalaj içinde kuru meyveler almak yerine, istediğiniz meyveyi mevsiminde alıp fırında ya da güneşte kurutarak kendiniz hazırlayabilir, ambalaj tüketmez ve atık oranınızı düşürebilirsiniz.

3. Uzun Süre Kullanılan Ürünleri Tercih Edin

Tek kullanımlık ürünler her ne kadar pratik olsa da doğaya olan etkileri maalesef olumsuzdur. Bu nedenle örneğin, kullanıp atacağınız piller almak yerine şarj edilebilir pilleri tercih ederek atık miktarınızı azaltabilirsiniz.

4. Naylon Torbalardan Vazgeçin

Market ya da pazar alışverişlerinde size büyük kolaylık sunduğunu düşündüğünüz naylon torbalar, doğa dengesini büyük ölçüde tehdit eden özelliklere sahiptir. Naylon torbalar yerine file torbalar, karton kutular ya da bez çantalar kullanarak hem daha şık hem de doğa için zararsız seçimler yapabilirsiniz.

5. Kağıt Havlulardan Vazgeçin

Bir şey döküldüğünde acil olarak sarıldığınız, bulaşıklarınızı onunla kolayca kuruladığınız kağıt havlular, tek kullanımlık olduklarından doğada ciddi bir atık birikmesine neden olur. Dolayısıyla kağıt havlu yerine eski kıyafetlerinizden ya da pamuklu bezlerden yararlanmak hem cebiniz hem de dünya için daha olumlu bir davranış olacaktır.

6. Cam Şişe Edinin

Sokakta gezinirken aşırı susayıp acilen plastik bir şişede su satın almayı tercih edenlerdenseniz dikkat, çünkü bu alışkanlığınız ile doğadaki atık miktarında ciddi artışlara neden oluyorsunuz demektir. Bunu önlemek için kendinize her yere taşıyabileceğiniz bir cam şişe edinin ve dışarıda plastik şişede su alma devrini kapatın. Bu sayede hem sağlığınız için daha yararlı cam şişeyi kullanın hem de atık miktarının azalmasına önemli bir katkı sağlayın.