Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır? 7 Öneri

Havalar ısındı. Herkes sokaklara, balkonlara, bahçelere bol enerjiyle taşmaya başladı. Diyoruz ki; şu apartmanlara sıkışmış şehir hayatlarında ufak da olsa bir bahçeye sahipseniz ne kadar şanslı olduğunuzu bir kez daha düşünün ve ona çok iyi bakın, inanın o da size iyi bakacak içinize huzur dolduracaktır.

Tüm mevsimi geçireceğiniz bahçenizin şöyle bir elden geçmesi, tekrar düzenlenmesi mi gerekiyor diye düşünüyorsunuz? O halde bu listemize bir göz atmanızda fayda var.

Bahçe düzenlemesinde dikkat etmeniz gereken 7 detay işte gözlerinizin ucunda.

1. Taslak Hazırlayın

Çıkarın kağıt kalemleri, kroki çiziyoruz! Bahçenizin önemli noktalarından oluşan krokiyi çizin ve bunun üzerinde değişim yapmak istediğiniz bölgeleri belirleyin. Diğer yandan bahçeye almak istediğiniz aksesuar ve ihtiyaç malzemelerini not alın. Böylece markete gidip gelişigüzel bir şekilde arabanızı doldurup gereksiz harcamalara neden olmazsınız.

bahce-duzenlemesi1

2. Bitki Seçimi Önemi

Bahçenizin güzelliğini artıracak, onu daha huzur dolu gösterecek detaylar; güzel aksesuarlardan ziyade güzel bitki seçimleridir. Bitki seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta, yol kenarına büyük boy bitkiler, oturacağınız bölüme ise küçük boy bitkiler satın almaktır. Böylece yanlış yer işgaline sebep olmayacak, bahçenizi keyifle kullanabileceksiniz.

bahce-duzenlemesi2

3. Sebze Köşesi Ayırın

Bahçe denince birçok insanın aklına ilk olarak keyif gelse de siz bir köşeyi sebze meyve yetiştirmek için ayırın deriz. Organik lezzetlerin bu denli önem kazandığı son günlerde kendi yetiştirdiğiniz çileği, domatesi tatmak da inanın çimlere yayılmak kadar keyif verecektir.

bahce-duzenlemesi3

4. Konsept Belirleyin

Kimisi barbekü partilerini çok sever kimisi hamakta sallanmaya bayılır. Öncelikle neyi sevdiğinize karar verin ve aksesuarlarınızı buna göre belirleyin. Aksesuarlarınızın kendi içinde uyumlu olmasına dikkat edin. Bütünlük içerisindeki bahçe, çok daha iyi görünecektir unutmayın.

bahce-duzenlemesi4

5. Odak Noktası Yaratın

Heykel, süs havuzu, çeşme gibi detayları bahçenin tam bittiği noktaya yerleştirin. Böylece dikkatlerin oraya odaklanmasını sağlayıp ufak bir göz yanılması yaratarak bahçenizin daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

bahce-duzenlemesi5

6. Zeminde Fark Yaratın

“Nasılsa ayak basacağız” deyip geçmeyin, zemini de özel seçimlerle süsleyin. Zemin döşemesi için düz beton yerine çakıl taşları, basamaklar ve kaldırım taşı gibi farklı seçenekleri deneyerek çok daha hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.

cicek-bakimi

7. Renk Seçimine Dikkat Edin

Kullanacağınız oturma grubunun, minderlerin, tüm aksesuarların renk seçimine özen gösterin. Zevkler ve renkler tamamen sizin alanınız tabii ama bahçenin dinlendirici özelliklere sahip olmasını gerektiğini de göz ardı etmemenizde fayda var. Bunun için doğada sık rastlanan renkleri tercih edebilir, daha dinlendirici ve ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz.