Bebeğiniz Ek Gıdaya Hazır mı?

Anne sütü mucizesi ile bebeğiniz, sağlıkla ve keyifle ilk 6 ayını tamamladıktan sonra yemek masanıza dahil olmak için can atıyor değil mi? Eğer gözlerinde farklı tatlara meraklı bir pırıltı varsa ek gıdaya geçişin zamanı gelmiş demektir. Uzmanlara göre ek gıdaya geçiş dönemi ilk 6 ay sonrasında başlıyor. Fakat bebeğinizin farklı yiyeceklerle tanışma sürecini heyecanla beklediğinin belirtileri var elbette… Peki bebeğinizin ek gıdaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız? “İşte tam zamanı!” dedirtecek ve ek gıdaya geçiş döneminizi kolaylaştıracak değerli bilgileri sizin için derledik!
Ek gıdaya geçişte belirli kurallar olsa da her bebeğin ek gıdaya geçiş dönemi farklıdır. Bebeğiniz ilk lokmaya kafasını çevirecek belki de tatlı tatlı nazlanacaktır. Endişe etmeyin. Bebeğiniz ek gıdaya yavaş ama emin adımlarla başlamak istiyor demektir. Bebekler ek gıdaya geçmeye hazır olduklarını belli ederler. “Peki nasıl anlayacağım?” diyorsanız işte size ipuçları:

  • Bebeğinizin, çok sevdiği anne sütüne olan ilgisinde azalma gözlemliyorsanız hazırlıklı olun, bebeğiniz yeni arayışlar içerisine girmiş ve yeni tatları hayatına dahil etmek istiyor demektir.
  • Minik göz bebeğiniz geceleri artık daha fazla uyanmaya başladıysa bu da bir işaret olabilir. Daha enerjik, daha hareketli günleri gelmiş, kalori ihtiyacı arttığı için ek gıdalar onun için ‘olmazsa olmaz’ ihtiyaç listesine girmiştir.
  • Bebeğiniz ek gıdaya geçişe hazırsa, el-göz koordinasyonu gelişmiş, çevreye ilgisi hissedilir derecede artmıştır.
  • Siz yemek masasındayken gözü hep sizin tabağınızdaysa, siz yemek yerken el kol hareketlerinizi dikkatle takip ediyorsa, ağzını açıp “Bana da ver lütfen!” demenin en sevimli hali ile karşınızdaysa, ek gıdaya geçmenizin zamanı gelmiş demektir.
  • Siz yemek yerken ağzını oynatıyor ve çiğneme hareketleri yapıyorsa, verdiğiniz ek gıdaları geri çıkarma eğiliminde değilse, tam tersine öğütüp zevkle yutmaya çabalıyorsa, farklı lezzetleri merak etmeye başlamış demektir.
  • Bebeğinizin çiğneme fonksiyonlarının geliştiğinden emin olmak da ek gıdaya geçişin temeli. Bebeğiniz ek gıdaya hazırsa, sadece yemek esnasında değil, oyun oynarken, farklı sesler çıkarırken de çene hareketlerinin yoğunluğu gözlenecektir.
  • Tüm bunların yanı sıra ek gıdaya hazır hale geldiğinde bebeğinizin oturabiliyor olması ve başını dik tutabiliyor olması gerekir.
  • Alerjik bir durumu olup olmadığı konusunda ise uzmanınıza danışmanızda fayda var.

Mother feeding baby food to baby

Eğer bebeğinizin tüm kontrollerini yaptırdıysanız ve belirtiler yeni tatları hayatına dahil etmek için sabırsızlandığını gösteriyorsa, bebeğiniz ek gıdaya hazır demektir.