Bebeğinize İsim Seçerken Kolaylık Sağlayacak 6 Bilgi

Bebek sahibi olacak olmanın en heyecanlı kısımlarından biri de onun için güzel bir isim seçme çalışmalarına başlamaktır. Bu süreç oldukça keyifli olsa da özellikle kararsız biriyseniz ve aklınızdan geçen birçok isim seçeneği mevcutsa sizi çıkmaza doğru sürükler; ama panik yok. Çünkü bebeğiniz doğana kadar önünüzde yeterli bir zaman dilimi ve size yardımcı olacak ipuçları mevcut. İşte, bebeğinize isim seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar, kolaylık sağlayacak bilgiler…

1. Birbirinizle Konuşun

Unutmayın, o ikinizin bebeği; bu yüzden isme de anne ve babası olarak ikiniz ortak bir karar vermelisiniz. Bunun için aklınızdaki isimleri eşinizle mutlaka paylaşın, birçok isimde anlaşamayacak olsanız dahi mutlaka ortak noktada buluştuğunuz isimler çıkacaktır. Böylece eşler arasında herhangi bir tatsızlık çıkmayacak, isim bulma süreci tamamen keyifli olacaktır.

2. İsmin Anlamı

Seçtiğiniz ismin, bebeğinizin hayatını ve karakter yapısını etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunun için ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, düşündüğünüz ismin ne anlama geldiğidir. İsim, her ne kadar kulağa hoş geliyor olsa da pozitif anlamlar taşıması gerektiğine dikkat edin.

3. Telaffuzuna Dikkat

Kısa, anlaşılır ve söylenmesi kolay bir isim tercih edin. Bu tür isimler, bebeğinizin ileride her anlamda kolaylık yaşamasını sağlayacaktır. Günlük hayatında kendini tanıtırken, yazmaya yeni başlarken gibi birçok anda kendi isminin kolay olması onun için büyük artı olacaktır.

4. Ses Uyumlarına Dikkat

Bebeğiniz için düşündüğünüz ismi yüksek sesle söyleyin, cümle içinde kullanarak denemeler yapın. Kulağa hoş mu geliyor, sert mi, yoksa melodik mi olduğuna dikkat edin. İsmin kendi içindeki harfler arasında ya da ismin soyadı arasında belli bir uyum varsa çok daha karakteristik ve hoş bir isim olacağını unutmayın.

5. Gelenekler Ağır Basıyorsa…

Birçok ailede olduğu gibi sizin ailenizde de yeni doğan bebeğe büyükanne ya da büyükbabanın isimlerini koymak bir gelenek ise ve bunu ihmal etme şansınız yok ise o isme ikinci bir isim seçerken uyumlu olmasını önemseyin. Büyükanne ya da büyükbaba isimleri zor ve çok eski ise yanına kolay, modern, az kullanılan bir isim koyarak durumu dengeleyebilirsiniz.