Bebeğinizi Kolay Uyutmak için 6 Öneri

Bir türlü uyumayan bebeğinizle geçmek bilmeyen gecelerden usandıysanız yazımızın devamında derdinize deva olacak öneriler bulabilirsiniz.

Bebeğiniz İçin;


İşte bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacak, onun uykuya daha kolay dalmasını sağlayacak 6 öneri…

1- Karanlık Ortam Sağlayın

Bebeğinizin uykuya dalmakta zorluk çekmesinin nedeni, bulunduğu odanın aydınlık olması olabilir. Sağlıklı bir uyku için tıpkı yetişkinler gibi bebekler de biyolojik ritimle uyum sağlayan, yeterince karanlık olan bir ortama ihtiyaç duyar. Bu nedenle bebeğinizin uyuyacağı odada ışık kullanmamaya, gündüzleri de karanlık olması için oda pencerelerini koyu renkli kalın perdeler ile kapatmaya özen göstermelisiniz. Işığa ihtiyaç duyduğunuzda mutlaka loş bir gece lambası kullanmalısınız. Bu sayede bebeğinizin daha kolay bir şekilde uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

2- Masaj Yapın

Bebeğinizi kolayca uyutabilmek için ona masaj rutinleri oluşturun. Her gün uyku saati öncesinde bebe yağı gibi malzemeler kullanarak karın, sırt gibi bölgelerine yapacağınız yuvarlak hareketli masajlar sayesinde hem sindirim sürecini rahatlatır hem de ona uyku zamanının yaklaştığı mesajını verirsiniz. Bu sayede iyice rahatlayan bebeğiniz uykuya hazır hale gelerek kolayca uyuyacaktır.

3- Gürültü Sağlayın

Bu madde önce garip gelebilir, ancak yeni doğan bebeğinizin uyuyabilmesi için ihtiyacı olan şeylerden biri de anne karnında alıştığı gürültülü ortamdır. Yeni doğan bebek için gürültüsüz bir ortam, tamamen yabancıdır ve uyumasına engel olabilir. Oysa “Beyaz gürültü” adı verilen oyuncaklardan edinerek ya da kurutma makinesi, elektrik süpürgesi sesi gibi ses kayıtları dinleterek bebeğiniz için anne karnındaki huzurlu ortamı sağlayabilir, bu sayede uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

4- Doğru Zaman Bilinmeli

Uykusu olmayan bir bebeği uyutmaya çalışmak, dünyanın en zor ve en çaresiz durumlarından biri olabilir. Bu zorluğa girişmemek için bebeğin gerçekten uykusunun geldiğinden emin olunmalıdır. Ebeveyn, bebeğini iyi gözlemlemeli ve uyku belirtilerini öğrenmelidir. Yumruk sıkma, yüz buruşturma, göz ovalama, sürekli ağlama, dikkat dağınıklığı gibi durumlar bebeğin uykusunun geldiğine işaret olabilir. Ebeveyn, bu belirtilerden birini gördükten sonra bebeğini uykuya hazırlarsa uyutma süresi daha kısa olacaktır.

5- Sesinizi Kullanın

Bebekler, özellikle annesinin sesi ile sakinleşebilirler; o halde size bu altın noktadan yararlanmak düşer. Bir türlü uyuyamayan bebeğinize şarkılar söyleyebilir ya da masal okuyabilirsiniz. Bu yöntem ile bebeğinizin sakinleşmesini sağlar, aranızdaki bağı güçlendirir, aynı zamanda onun yanında olduğunuzu hissettirerek ona güven verebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz uykuya karşı daha az direnerek derin bir uykuya kolayca dalabilir.

6- Uyku Arkadaşı Edinin

Bebeğinizin çok seveceği, bol renkli, ona uykuyu anımsatacak, yumuşacık bir uyku arkadaşı almaya ne dersiniz? Uyku zamanında ona eşlik edecek doğru bir oyuncak olan uyku arkadaşı sayesinde bebeğiniz artık uyuması gerektiğini anlayabilir ve uykuya teslim olması kolaylaşabilir, siz de daha huzurlu bir gece geçirebilirsiniz.