Bebeğinizi Yıkadıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Minik bebeğinizin ruhen ve bedenen daha rahat olması için ona banyo yaptırmak en önemli adımlardan biridir; fakat bu işlem oldukça zorlayıcı olabilir. Bunun için size yardımcı olacak maddeleri şurada topladık.

Ancak maalesef ki bununla yetmiyor; bebeğinizi yıkadıktan sonra da uygulamanız gereken birçok madde bulunuyor. Bebeğinizin hasta olmaması, daha temiz ve rahat olabilmesi için banyo sonrasında dikkat etmeniz gerekenler satırlarımızın devamında:

1. Masaj

Bebekler vücutlarının çeşitli bölgelerine, ufacık dokunuşlarla yapılan masajlara bayılır. Badem yağı, zeytinyağı, bebe yağı ile onun minik bedenini ovalayarak hem bedenen hem de ruhen rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

bebek-kundaklamak

2. Pudra

Bebeklerin temiz olmasına ne kadar dikkat edilirse edilsin pişik, en sık yaşanan problemlerden biridir. Bu durumu engellemek için hem temizliğe dikkat etmek hem de önlem almak gerekir. Pudra kullanımı da bu önlemlerin en etkili olanları arasında yer alır. Banyodan sonra bebeğinizin pişik yaşanması muhtemel olan bölgelerine pudra sürebilir, hijyeni ve sağlığı garantileyebilirsiniz.

annebebek

3. Kurulayın

Bebeğinizin hasta olmaması için saçlarının ıslak kalmamasına dikkat etmelisiniz; ancak kurulamak için kurutma makinesi kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin saçları zaten çok zayıf ve ince yapıda olduğu için kendi kendine bıraktığınızda bile çok kolay kuruyacaktır; ancak mevsim kışsa illa ki bebeğinizin soğuk almamasını ve saçlarının hemen kurumasını istiyorsanız saç kurutma makinesi yerine başına yumuşak havlularla tampon hareketler uygulayarak saçlarını kolayca kurulayabilirsiniz.

bebek-bezi

 

4. Saç Bakımı

“Bebeklerin de saç bakımı mı olurmuş?” demeyin. Onların da saç diplerine çeşitli spreyler, kremler, yağlar uygulayarak rahatlamalarını sağlayabilirsiniz.

dis-sagligi-bebekler

5. Malzemeler

Banyo sonrasında kullanacağınız malzemelerin tam olması ve her birinin özenle seçilmiş olması gerekir. Banyo havlusu, temiz bez ve giysiler, yumuşak yapıda ve uygun büyüklükte bir tarak, özel vücut losyonu gibi detaylar; banyonun rahatlatıcı özelliğinin daha da artmasına yardımcı olacaktır.

bebek-fotograflari

6. Karnını Doyurun

Güzel bir banyo sonrasında güzel bir yemek hangi canlıyı mutlu etmez ki? Emzirme ya da mama yedirme vaktinizi banyodan sonrasına ayarlayın. Banyo sonrası mis gibi olup karnını da doyurduğunuz bebeğinizin huzursuz olması neredeyse imkânsızdır.

bebek

7. Bezlerken Dikkat Edin

Bebeğiniz henüz göbek bağını düşürmediyse banyo sonrasında bezlerken göbek kordonunun açıkta kalmasına dikkat edin. Göbek kordonu düşüp iyileştikten sonra bezi göbeği de örtecek şekilde takabilirsiniz.