Bebeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Detay

Minik bebeğiniz de tıpkı sizin gibi banyo yapıp ferahlama ihtiyacı duyar. Onu en az 3 günde bir yıkamanız hem ruhu hem de minik bedeninin sağlığı için son derece önemlidir; ancak bebekleri yıkamanın pek de kolay olmadığını, bu konu hakkında aklınızda soruların uçuştuğunu biliyoruz. Biraz olsun yardımcı olabilmek için bebeğinizi yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu başlık altında derledik. Şimdiden size kolaylıklar, bebeğinize mis gibi uykular dileriz!

1. Yemekten Sonra Ara Verin

Bebeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gerekenler, aslında yıkamaya başlamadan önce başlıyor. Bebeğinizin karnını doyurduktan hemen sonra yıkamamaya dikkat etmelisiniz, aksi takdirde yıkama sırasında oluşacak basınç yüzünden bebeğinizin yediklerini kusmasına neden olabilirsiniz.

bebek-bakimi

2. Suyun ve Ortamın Derecesi

Bebeklerin vücut ısısı yetişkin insanlara ya da çocuklara göre çok daha çabuk değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle bebeğinizin üşümemesi ya da yanmaması için suyun ve yıkayacağınız ortamın derecesini iyi ayarlayabilmeniz gerekir. Kesin sonuçlar için termometrelerden yararlanabilir bebeğinizi koruyabilirsiniz.

bebek

3. Sabun ve Şampuan Kullanımına Dikkat

Sabun ve şampuanlar yoğun miktarda kimyasal içerdiğinden mümkün olduğunca doğal olanlarını tercih etmeye özen gösterin. Şampuanın göz yakmayan özellikte olanlarını tercih ederek bebeğinizin rahat bir banyo yapmasını sağlayın. Aynı zamanda sabun ve şampuan kullanımının çok az olmasına dikkat edin.

bebek-bezi

4. Bebek Küvetinden Yararlanın

Unutmayın, bebeğiniz daha minicik. Bunun için son derece özenli davranmanız gerekiyor. Mutlaka bir bebek küveti alın ve içerisini en fazla 10 cm’i geçmeyecek kadar su ile doldurun. Küvetin içerisine mutlaka bir küvet filesi ya da havlu koyun ve bebeğinizi onun üzerine yerleştirerek nazikçe yıkayın.

bebek-banyosu

5. Sıkı Tutun

Elbette dikkat edeceğinizi biliyoruz; ancak bebeğinizin çok küçük olduğunu ve ne kadar dikkat etseniz de bir anlık boşluğunuzda elinizden kaçma ihtimalini unutmayın. Islanıp sabunlanan bebeğinizin elinizden kayma ihtimalini yok etmek için gerekirse güvendiğiniz birinden yardım alın.

bebek_banyosu

6. Keselerken Dikkat

Bebeğinizin cildinin aşırı hassas olduğunu unutmayın. Bunu düşünerek kendiniz için kullandığınız lifleri bebeğiniz için de kullanabilmeyi aklınızdan dahi geçirmeyin. Bebekler için özel yapılan liflerden, yumuşak süngerlerden yararlanarak bebeğinizi çok nazik hareketlerle yıkayın.

annebebek

7. Süre Tutun

Bebekler için ideal banyo süresi 10-15 dakikadır; yani bebeğinizi hızlı bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Böylece bebeğinizin üşütüp hasta olmasını engelleyebilirsiniz.