Bebeğinizin Babasıyla İlişkisini Güçlendirmenin 5 Yolu!

Eşinizin bebeğinizle bağ kuramayacağından mı korkuyorsunuz? Eşiniz çocuğunuzu görmezden mi geliyor? Bu çoğu annenin yakındığı bir durumdur; çünkü genelde durum şöyledir: Baba, siz evde bebekle ilgilenirken tüm gün dışarıda çalışır ve eve geldiğinde de işinin bittiğini düşünüp kendini rahatlamaya ve dinlenmeye verir. Siz zaten bebekle sürekli ilgilendiğiniz için kendine bebekle ilgili bir iş düşmediğini sanarak bebek bakımına yardımda bulunmaz. Bunun sonucunda da bebekle sizin kurduğunuz kadar yakın bir ilişki kuramayabilir. Ancak durumu tersine çevirmeniz mümkün. Ünlü yazar Sheila Wray Gregoire, bebeğinizin babasıyla olan ilişkisini güçlendirecek 5 öneri veriyor:

 

Eşinizin bebeğinizle ilgili kararlar vermesine izin verin

Bebek doğurduktan sonra kadınlar bambaşka insanlara dönüşür. Hormonları ve duyguları değişir, hayatlarını bebeklerine adarlar. Bu duygu yoğunluğu arasında da kendilerini bebeklerinin tek sorumlusu olarak görür ve onlar hakkında söz sahibi olma hakkını yalnız kendilerinde görürler. Bebek bakımı hakkında her şeyin en iyisini kendilerinin bildiklerini düşünüp eşlerini bebek bakımında yetersiz görebilirler. Ancak bu şekilde bir tutum eşinizi bebeğinizden soğutabilir. Bunun yerine eşinizin de isteklerini ve önerilerini dinlemeniz onun da bebeğinizin hayatında önemli bir yere sahip olduğunu fark etmesini sağlayacaktır. Bırakın eşiniz bebeğinizin uyku saatini ya da yeme düzenini belirlesin. Eşiniz de sizin kadar bebeğinizi önemsiyor ve aynı şekilde sizin gibi onun için her şeyi yapmaya hazır.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin biraz büyümesini bekleyin

Çoğu erkek bebek bakımında kendilerine pek fazla iş düşmediği için bebeklerle bağ kurmakta zorlanıyor; çünkü ilk zamanlarda siz bebeği emzirirken babanın yapabileceği tek şey bebeğin altını değiştirmek oluyor. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey bebeğinizin biraz büyümesini beklemek; çünkü yeni doğmuş bebekler anneyle her zaman daha yakın bir bağ kurar, bu da doğanın bir kanunudur. Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra babası onu besleyebilecek, onunla oyunlar oynayabilecek ve gezmeye çıkabilecek. Bu sayede yavaş yavaş çok yakın bir ilişki kurmaya başlayacaklardır.

 

Eşinizden belli görevleri yapmasını isteyin

Kadınlar ve erkekler yapı olarak farklıdırlar. Kadınlar akıllarında birden çok plan yapabilirken erkekler sadece tek bir şeye odaklanmak ister. Bir erkeğe “ Ben doktordayken bebeğe birkaç saat göz kulak olur musun?” diye sorarsanız ne yapacağını bilemeyebilir. Bunun yerine “Ben doktordayken bebeği besleyip, altını değiştirip yatırabilir misin?” diye sormak aklında soru işareti bırakmadan görevlerini bilmesini sağlayacaktır.

 

Ailecek yapabileceğiniz aktiviteler bulun

Babalar bebekleri büyüdükçe onlarla daha yakın ilişkiler kurar; çünkü bebekler büyüdükçe beraber yapabilecekleri aktiviteler de artar. Bu yüzden çocuğunuzun babasıyla daha çok yakınlaşmasını sağlamak için ailecek, hep birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulmaya öncelik vermeniz gerekiyor. Akşam yemeğinden sonra televizyon izlemeye ayıracağınız vakti çocuğunuzla kısa yürüyüşler yaparak değerlendirin. Bir spor kulübüne üye olup çocuğunuzu yüzmeye götürün ya da yazın beraber kamp yapmaya gidin. Eşinizin de çocuğunuzla vakit geçirirken rahatlaması ve eğlenmesi, ona duyduğu sevgiyi ve bağlılığı artıracaktır.

 

Eşinizle ilişkinize öncelik verin

Son olarak, bebeğinizin babasıyla olan ilişkisini güçlendirmenin en iyi yolunun bu süreçte sizin de eşinizle olan ilişkinizi güçlendirmek olduğunu unutmayın. Eve yeni bir bebek geldiğinde erkekler genelde bebeğe gösterilen ilgiyi kıskanır. Anneler de bebekle özel bir bağ kurup başka bir şeye odaklanamadıkları için eşlerini unutabilir. Bunca iş arasında eşinizle ilgilenmeniz zor olsa da ona zaman ayırmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için anne ve babasının sağlam ve içten bir ilişkiye sahip olması gerekir; çünkü bebekler evdeki gerginliği hissedebilir ve bundan etkilenebilir. Bebeğinizin sizin yardımınıza ihtiyaç duyduğu bazı özel zamanlar dışında evliliğinize bebeğinizden daha fazla öncelik vermeniz gerekiyor. Bebek bakımı işlerinizi bir programa bağlayın ve eşinizle daha çok vakit geçirin. Böylece eşinizi mutlu edecek ve bebeğinizi büyütürken onun daha aktif rol aldığını göreceksiniz!