Bebeğinizin Cildini Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bebek cildi tahmin edeceğiniz gibi dış etkenlere karşı çok hassastır. Bebeğinizin cildini tahrişten, deri hastalıklarından, alerjiden ve bunun gibi diğer rahatsızlıklardan korumak için size birkaç önerimiz var.

bebeklerde cilt bakımı

“Bıcı bıcı” zamanı

Haftada iki-üç defa, ılık suyla yaptırılan banyo bebeklerin hem cilt sağlığı hem de temizliği için önemlidir. Ilık suyla bebeğinizin üşüyeceğini düşünmeyin; banyo sırasında da vücut sıcaklığının düşmemesi için düzenli olarak omuzlarından ılık su dökün. Saçı için mutlaka bebeklere özel olarak üretilen şampuanlardan kullanın. Yüz temizliğinde ise pamuk ve ılık su kullanmanız yeterli olacaktır. Banyo biter bitmez hemen %100 pamuklu bir havluyla bebeğinizi kurulayın. Kurulamanın hemen ardından yine bebek cildi için özel hazırlanmış bir losyonla bebeğinizin cildini nemlendirin.

bebek sağlığı

Bebek bezi kuralları

Bebek bezini değiştirmeyle ilgili kurallar son derece basit. İlk olarak mutlaka bebeğinizin bezini sık aralıklarla değiştirin. Değiştirme sırasında bebeğinizin altını ilk önce bebekler için özel üretilmiş ıslak mendiller kullanarak temizleyin. Daha sonra pişik kremi ya da ılık su ile cildini nemlendirin. Bebeğinizin altının tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra yeni bebek bezini bağlayın.

Ürünlerde seçici olun

Bebeğinizin cildine değecek ürünleri seçerken dikkatli ve seçici olmanızda fayda var. Bebekler için özel hazırlanmış göz yakmayan şampuanlar, parfüm içermeyen ıslak mendiller, alerji testlerinden geçmiş losyonlar kullanarak cilt problemlerini önleyebilirsiniz. Bebek yağları, cildi çok kuru olan bebekler için losyonlardan daha etkili olacaktır. Ayrıca bez değiştirme sırasında çoğu anne-baba tarafından tercih edilen pudralar yerine, yazıda daha önce de belirttiğimiz gibi biraz havalandırıp bebeğinizin altının tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz. Son olarak kullandığınız sabunun da bebek sabunu olduğundan, antibakteriyel madde ve parfüm içermediğinden emin olun.

Mevsime göre taktikler

Altı aydan önce bebeklerin direkt güneş ışığına maruz kalması sağlıklı değildir. Altıncı aydan sonra da güneşe çıkarken mutlaka bebeğinize yüksek korumalı, bebeklere özel güneş kremi sürmeyi unutmayın. Bebekler, doğal olarak sıcağa karşı daha fazla duyarlıdır; bu yüzden sıcak ve güneşli havalarda bebeğinize pamuklu, ince, rahat kıyafetler giydirin ve şapka takarak başını güneşten koruyun. Bu arada kıyafetlerini yıkarken de parfümlü deterjan ve yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Kışın ise dikkat etmeniz gereken nokta, bebeğinizin cildinin soğuk havadan kurumamasını ve zarar görmemesini sağlamak. Bunun için losyon, bebek yağı kullanabileceğiniz gibi; havayı nemlendirici buhar makinelerinden alarak odasına koyabilirsiniz. Ayrıca cildinin kurumaması için bol bol su içirmeniz de işe yarayacaktır.

Taze annelere iyi gelecek mama tariflerine ulaşmak için lütfen tıklayın: http://migrostv.migros.com.tr/category/mutlaka-bakin/taze-annelere-iyi-gelecek-tarifler/