Bebek Araba Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeğiniz için her zaman en iyisini düşünür; onu tüm kötülüklerden korumak istersiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de elbette ki trafikte geçirdiği zamandır. Araba yolculuğu sırasında bebeğinizin mümkün olduğunca rahat ve güvende olması için doğru bir bebek koltuğu kullanmanız şart.

Binlerce seçenek arasından size her anlamda uygun olan bebek koltuğunu seçmenin epey zor olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sıradaki yazımızda bebek koltuğu seçme konusunda yardımcı olacak püf noktalarını sizin için derledik.
Bebeğinizin hem konforunu hem de güvenliğini sağlamak için bebek koltuğu seçerken dikkat etmeniz gerekenlere gelin birlikte bakalım:

  • Yaş ve Kilosuna Göre Olmalı

Bebek araba koltuğunun olası kazalara karşı iyi bir koruma sağlayabilmesi için mutlaka bebeğinizin yaş ve kilosuna göre olması gerekir. Masraf etmeyip başkasının eski koltuğunu kullanmak gibi bir tercihte bulunduğunuzda bebeğinize uygun olmayan koltukların hiçbir işe yaramayacağı unutmamanız gerekenler arasındadır.

  • Malzemesine Dikkat Edin

Çoğu anne baba, bebek koltuğu seçerken görselliğin güzel olmasına yenik düşebilir; ancak daha önemli olan konu, koltuğun hangi malzemelerden yapılmış olduğudur. Olası bir kaza anında darbe basıncına karşı koyabilmesi için köpük malzemeden ya da darbeye karşı esneyebilen sert plastik polipropilenden yapılmış olması; bebeğin terlemesini önleyen ve kolay çıkarılıp yıkanabilen uygun bir kumaştan yapılmış olması gerekir; ancak bu kumaşın yanıcılık testlerinden geçmiş olmasına da dikkat edilmelidir.

  • Emniyet Kemeri Sayısına Dikkat Edin

Eski model bebek koltukları, 3 noktalı emniyet kemerlere sahiptir; ancak daha güvenli olan koltuklar, yeni model 5 noktalı emniyet kemerlere sahip olanlarıdır. Aynı zamanda kemer takımlarının kumaşının dokuma-vinil olmasına da dikkat etmeyi unutmamalısınız.

  • Yan Destekleri Olan Koltuğu Seçin

Kazaların çoğunda en fazla zararın yan çarpmalardan geldiği saptanmıştır, bu yüzden yan koruması iyi olan bir koltuğu tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Yandan bakıldığında bebeğin yüzünün 4’te 3’ünü kapatan korumaları olan koltuklar, en iyi tercih olacaktır.

  • ISOFIX Bağlantısı Olmalı

Bebek koltuğunun iyi bir koruma sağlayabilmesi için araba içerisinde sağlam bir şekilde durması, aynı zamanda koltuğa kolay bir şekilde monte edilmesi gerekir. Bunu sağlayan ISOFIX bağlantısının olduğu koltukları tercih ederek doğru bir karar verebilirsiniz.

  • Ayarlanabilir Olmalı

Bebeğinizin değişen ölçülerine ya da pozisyonuna göre yükseltilip alçaltabilen bir özellikte koltuk almanız gerekir. Aynı zamanda bebeğin başını ve boynunu saran bir yastığın bulunması da son derece önemlidir.

  • ECE Sertifikası Almış Olmalı

Güvenliğinden emin olduğunuz bir bebek koltuğu almak istiyorsanız mutlaka Avrupa Güvenlik Standardı (ECE sertikası) almış olan, yani uluslararası güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş olan bir koltuk tercih etmelisiniz.