Bebek Bakımında Babanın 9 Rolü

Küçücük ve tamamen ebeveynlerinin ilgi ve şefkatine muhtaç bir canlı, sizin bebeğiniz. Onun için en iyisini yapmayı hedefleyecek, hayatı boyunca onun daima yanında olacaksınız. Sözlerimiz sadece annelere değil; babalar için de geçerli elbette. Unutulmaması gerekir ki babalık, doğumdan sonra başlayan bir süreç değil; hamilelik sürecinden itibaren bebekleri ile yakından ilgilenmeleri gereken bir sorumluluktur. Ufacık bir ilgi; bebeğin gelişimini önemli ölçüde etkileyecek, ileride her açıdan sağlıklı birey olmasını sağlayacaktır.

anne-baba

Bebek Bakımında Babanın Aktif Rol Almasının Sağladığı 9 Fayda:

1. Baba, bebeğiyle etkileşim haline girebileceği hiçbir detayı kaçırmamalıdır. Bunlar; alt değiştirmek, beslenmesine yardım etmek, uyutma sürecine katkıda bulunmak, bebekle konuşmak, ona dokunmak, hatta sadece göz teması kurmak bile baba ile bebeğin arasındaki duygusal bağın güçlenmesini sağlayacaktır.

baba-cocuk

2. Anne bebeğiyle ilgilenirken babanın da yanlarında bulunması, anne alt değiştirirken babanın anneye pudrayı uzatması bile bebeğin baba tarafından sevilip önemsendiğini anlamasına yetecektir. Bu hareket, bebeğin ebeveynlerine eşit derecede sevgi ve güven duymasını sağlayacaktır.

babalar ve çocukları
3. Babanın bebek bakımında aktif olarak rol alması, bebeğin sosyal gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Babasıyla zaman geçirip oyun oynayan bebekler; daha zeki, araştırmacı ve özgüven sahibi olmaktadır.

Father feeding his baby boy
4. Babanın çocuğu ile ilişki kurma biçimi, çocuğun kişiliğini etkiler. Babasından ilgi ve sevgi gören çocukların arkadaşları ile ilişkilerinde daha uyumlu, liderlik özellikleri gelişmiş, yetenekleri artmış çocuklar olduğu gözlenmiştir.

baba ve bebek
5. Babanın bebek bakımında aktif rol alması, sadece bebekle zaman geçirmek ya da ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Babanın hamilelik ve sonrasındaki süreçte anneye karşı ilgili davranması, annenin ruhsal ve bedensel olarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Rahat bir anne, dolayısı ile mutlu bir bebek demektir.

baba_olmak

6. Babanın bebek bakımında babanın aktif rol alması hem kendisinin hem de eşinin onu baba olarak görebilmesinde yardımcı olmaktadır. Artan baba katılımı ile ailenin tüm bireyleri olumlu yönde etkilenmekte, doğum sonrası görülebilecek tüm sendromların önüne geçilmektedir.

bebek odası

7. Babanın bebek bakımında aktif rol alması; yani ebeveynlik sorumluluğunun paylaşılması evlilik için de oldukça önemli olup daha sağlam yapılar oluşturmaktadır.

bebek sağlığı

8. Anne-bebek ilişkisi ile baba-bebek ilişkisi birbirinden farklıdır. Babalar bebeklerini annelere göre daha yarışmacı olarak destekler, oyun ve fiziksel uyarıcılara karşı yetiştirir.

bebek-masaji
9. Bebek bakımında babanın aktif rol alması, çocukların ileride daha güvenli bağlar kurup güçlükler karşısında daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

bebek

Özet olarak; eğer ki güçlü bireyler haline gelecek çocuklar yetiştirmek istiyorsak anneler kadar babaların da bebek ve çocuk bakımında aktif şekilde rol alması gerektiğini unutmamalıyız; çünkü daha güzel geleceklere daha fazla sevgi, ilgi ve şefkatle ulaşabiliriz.