Bebek Cilt Bakımı Hakkında 6 Bilgi

Kadın ya da erkek olalım hepimizin kişisel bakım konusunda mutlaka özen gösterdiği noktalar, uyguladığı yöntemler mevcuttur. Konu, bebeklerin bakımına geldiğinde ise görev yine bizlere düşer ve onlar için en uygun yöntemleri araştırmaya başlarız. Eğer siz de bir bebek sahibiyseniz ve onun hassas cildi için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız, bebek cilt bakımı konusunda aklınıza takılan sorulara yazımızın devamında cevap bulabilirsiniz. İşte bebek cilt bakımının nasıl olması gerektiğine dair ipuçları…

  1. Bez Değiştirirken Özenli Davranın

Bebeğiniz özellikle yenidoğan dönemindeyse cilt konusunda daha dikkatli olmanızı işaret eder. Gün boyu sürekli olarak altını kirleten bebeğinizin cildini korumak için her alt değişiminden sonra kirlenen bölgeleri, kimyasal içeren maddelerle temizlemeye çalışmak yerine ılık su ile yıkayarak kurulayın. Daha sonra bebeğinizin altını bir müddet açık bırakarak cildinin havalanmasını sağlayın. Bu sayede cildinde oluşacak pişik riskini düşürün.

  1. Yeterli Miktarda Su Tüketmesini Sağlayın

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de sağlıklı bir cilde sahip olabilmesi için en önemli etken, günde yeterli miktarda su tüketimidir. Eğer ki bebeğiniz ek gıdalara geçtiyse günde onun için yeterli olan su miktarını tüketmesini sağlayın. Böylece bebeğinizin hassas cildinin nem dengesini korumaya yardımcı olur, çeşitli cilt problemleri yaşamasını önlersiniz.

  1. Kalın Giydirmeyin

Bebek bakımında düşülen en sık yanılgılardan biri, bebeğin kat kat giydirilmesi gerektiğidir; ancak bu çok yanlış bir davranıştır. Bebeklerin ter bezleri yetişkinlere göre çok daha az çalışır bu da yoğun sıcaklıkla karşılaştıklarında isilik oluşumuna neden olur. Bu nedenle bebeğinize kalın kıyafetler giydirmek yerine ince birkaç kat giydirerek terlemesini önler, cilt sağlığını koruyabilirsiniz.

  1. Banyoyu Abartmayın

Bebeğiniz henüz ilk yılındaysa onu haftada en fazla 3 kez yıkamaya özen gösterin, fazla banyo yaptırdığınızda bebeğinizin cilt yağ dengesine zarar vereceğinizi unutmayın. Banyo yaptırmadığınız günlerde ise bebeğinizin hassas cildine uygun, kimyasal içermeyen ıslak mendillere boyun, koltuk altı, popo, eklem yerleri, el ve ayaklarını silmeyi ihmal etmeyin.

  1. Doğal Ürünler Kullanın

Bebeğinizin temizliğinde birçok ürün size çok cazip gelse de onun cilt sağlığına zarar veriyor olabilir. Bebeğinizin cilt bakımı için özellikle parfüm ya da bol kimyasal içeren bakım ürünleri kesinlikle kullanmayın. Bunun yerine doğal zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, alkali sabun içermeyen köpük ve bebeklere uygun şampuanlar kullanmayı tercih edin.

  1. Emici Bezler Kullanın

Gün boyu sürekli bebeğinizin altını değiştiriyor ve bez masrafının sizi sarstığını düşünüyor olabilirsiniz; ancak maalesef kaliteli bezler almadığınızda oluşabilecek durumlar bez masrafından daha sarsıcı olabilir. Bu nedenle bebeğinizin cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan bez seçimine özen göstermelisiniz. İdrarın bebeğinizin cildine zarar vermemesi için emiciliği yüksek, hava alabilen, yumuşak bir bez kullanımına özen göstermelisiniz.