Bebek Gelişiminde İlk Hafta Dikkat Edilecek 12 Nokta

Belki de bir çocuk sahibi olmayı her şeyden çok istediniz. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip doğması için her detayı önemseyip onun için en iyisini yapmaya gayret gösterdiniz. Zorlu bir hamilelik sürecinin sonunda nihayet onu kucağınıza aldınız; artık evinizde minicik, tamamen size muhtaç ve tamamen sizin parçanız bir canlı var. Kokusunu içine çekebiliyor, sesini duyabiliyor, ellerini tutup gözlerine bakabiliyorsunuz. Her şey güzel gidiyor; ancak bu süreç ebeveynler için de dünyaya alışmaya çalışan minicik bebek için de oldukça zor, unutmayın.

bebek-bakimi

Ebeveynler; bebekleriyle buluştukları hastanede geçen ilk günlerde çevrelerinde danışacak doktor ya da hemşirelerin varlığı ile kendilerini rahat ve güvende hissedip eve geçmeyi istemeyebilirler. Ancak bu süreç tabii ki kalıcı değildir ve eğer ki bir sorun yoksa eve geçmek, en doğru hareket olacaktır.

bebek

 

Birkaç günlük hastane sürecinden sonra eve geçilir ve ne yapılacağı şaşırılır, ebeveyn ve bebek için adeta bir macera başlar.

İşte bu süreç için size yardımcı olacak birkaç öneriyi bu başlık altında derledik, umarız en az panikle sağlıklı ve mutlu bir dönem geçirirsiniz.

bebek-anilari

Bebek Gelişiminde İlk Hafta Dikkat Edilecek 12 Nokta

 1. Hastaneden evinize giderken ve bundan sonraki yolculuklarınızda yeni doğan bebekler için tasarlanmış araba koltuklarını kullanmaya özen gösterin.
 2. Her açıdan karmaşık olabilecek bu süreçte sakinliğinizi korumak, en değerlisidir. Sükûnetinizi koruyarak bebeğinizin rutinine alışmaya çalışın.
 3. İlk hafta yakın, hatta uzak çevreniz; doğal olarak sizi ve bebeğinizi ziyaret etmek isteyecektir. Bu durumda bebeğinizi kalabalıktan uzak tutma görevi size düşer. Özellikle kış mevsimindeyseniz bebeğinizin kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunması, onun üst solunum yollarında enfeksiyon sebepli sorunlar yaşamasına neden olabilir. Dolayısı ile bebeğinizi kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak tutmalı, öpülmesine engel olmalısınız.
 4. Bebeğiniz 9 ay boyunca ana rahminin sıcaklığında yaşamıştır. Bu nedenle doğduktan sonra da rahimdeki sıcaklık derecelerine yakın ortamlarda bulunmayı sever. Ona ana rahminden dünyaya olan yolculuğunda yumuşak bir geçiş sağlayabilmek için bulunduğu odanın ısısını 22-24 derece arasında ayarlamaya dikkat edin.
 5. Bebeğinizin el ve ayakları genelde soğuk olacağından üşüyüp üşümediğini anlamak için göğüs ve sırt bölgesini kontrol edin. Fazla abartmamak kaydı ile sıkı giyinmesine özen gösterin. Yetişkinlere göre sadece bir kat fazla giydirmeniz bebeğiniz için yeterli olacaktır.
 6. Anne sütünün bebeğinizin hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçları için olan önemini asla unutmayın. Emzirerek hem onun besin ihtiyacını giderecek hem de onunla güçlü bir duygusal bağ kuracaksınız. Bebeğinizin süt isteği, ilk haftalarda düzensiz olacaktır. Her istediğinde emzirmeli, hatta 2-3 saatte bir uykusunda dahi olsa uyandırıp tekrar emzirmelisiniz. İlk haftalar için günde yaklaşık 10-12 kez emzirmek normaldir.
 7. Bebeğinizin tenini ilk hafta günde birkaç kez, iyi bir şekilde güneş alan ortamda kontrol etmek; olası hastalıkların tedavisi için iyi bir tedbir olacaktır. Herhangi bir morarma, döküntü, sarılık gibi belirtilere rastlarsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 8. Henüz gelişmeyen boyun kasları nedeniyle bebeğiniz, boynunu geriye düşürerek soruna neden olabilir. Bu nedenle onu kucağınıza alırken daima başını desteklemeye özen gösterin.
 9. Yeni doğan bebeğinizin cildi aşırı derecede hassastır. Cildini kuru ve temiz tutmaya özen gösterin. İlk birkaç hafta poposunu sadece pamuk ve ıslak suyla temizleyin. Islak mendil kullanacaksanız hassas ciltler için olan kokusuz ve kaliteli mendilleri tercih edin.
 10. Bebeğiniz doğduğunda derisi verniks denen, ısı kontrolü sağlayıp dış etkenlerden koruyan özel yağ tabakası ile kaplıdır. Bu yağın etkisini kaybetmemek için bebeğinizin vücudunu silmemeye özen gösterin, ilk banyosunu göbeği düştükten sonraki ikinci günde yaptırmayı tercih edin.
 11. Taburcu olup eve geçtikten 1 hafta sonra bebeğinizin ilk doktor kontrolünü yaptırmayı unutmayın. Bundan sonraki süreçteki kontrol ve aşılar için doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun.

Bebeğinizle iletişiminize güvenin. Unutmayın; o sizinle doğmadan önce tanışmış ve çok sevmiştir. Her fırsatta onunla temas halinde olun, konuşun, ona şarkılar söyleyin, sakin müzikler dinletin. Özellikle hamilelik sürecinde onunla sürekli konuştuysanız doğduğunda sizin sesinizle sakinleştiğini göreceksiniz.