Bebek Masajı Hakkında Her Şey!

Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirecek ve aynı zamanda bebeğinizi rahatlatarak henüz yeni yeni alışmaya çalıştığı dünyada daha keyifli olmasını sağlayacak bir güç; bebek masajı. Şimdi gelin enine boyuna tartışalım bu konuyu…

Masajın bebeğime ne gibi faydaları olur?

Hemen sıralayalım;

* Stresi azaltır,
* Bağışıklık sistemini güçlendirir,
* Depresyon ve korkuyu azaltır,
* Motor gelişimine katkı sağlar,
* Ağrılarını azaltır,
* Anne – baba – bebek bağını kuvvetlendirir,
* Gaz ve kolik gibi şikâyetleri azaltır,
* Yeni gelişen sinir sistemini uyarır ve gevşemesini sağlar,
* Duyuların algılamasını güçlendirir,

* Daha az ağlar ve uykusu düzenlenir,

* Hastalıklarda ve özellikle diş çıkarmalarda meydana gelen ağrıyı azaltır.

Baby receiving massage

Baby receiving massage

Bebeğime her zaman masaj yapabilir miyim?

Öncelikle doktorunuza danışın. Devamında ise şu koşullara dikkat edin;

Doğumdan hemen sonraki 6 ila 8 hafta içinde yapılması gereken sağlık kontrolü yapılmadıysa,
Herhangi bir eklem sorunu varsa ki buna kırıklar ya da zedelenmeler de dahil,
Yakın süre önce aşı olduysa,
Tedavi için ilaç içiyorsa,
Egzama, döküntü ya da benzer bir cilt sorunu varsa,
Ve en önemlisi sizin elinizde bebeğinize bulaşabilecek her hangi bir yara ya da cilt enfeksiyonu varsa, masaj yapmamanız tavsiye edilir.

Masaja başlarken ne yapmalıyım?

Önce malzemeleri hazırlayarak işe başlayın. Yedek havlu, bebek bezi, temiz giyecekler ve bebe yağı. Gözünüzü elleriniz ve tırnaklarınızda gezdirin; elleriniz yeteri kadar temiz, tırnaklarınız yeteri kadar kısa mı? Cevap olumluysa devam edelim. Bir sonraki etap tüm takılarınızı çıkarmak. Masaj yapacağınız yer yeteri kadar sessiz mi? 24 derecenin altında olmamasına da dikkat! Bebeğiniz için en güvenli ortamı sağladıktan sonra şimdi hafifletici, sakin bir müzik açın… Masaj için en ideal zaman banyodan sonrası olabilir. Bebeğinizin cildini temizleyin. Masaj için en uygun saat mama saatinden 1-1,5 saat sonrası olabilir. Böylelikle bebeğiniz yediklerini sindirmiş ve henüz karnı acıkmamış olur. Her gün yatmadan önceki rutininiz de olabilir, rahat bir uyku için daha iyi ne olabilir ki?

masaj nasıl yapılır

Masaj yaparken nelere dikkat etmem gerekir?

Masaja omuz başından, bacaklardan, sırttan ya da yumuk kollardan başlanır diye bir kural yok; istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Bebeğiniz çok küçükse diz üstüne yatırarak da masaj yapabilirsiniz. Masaj gıdıklar gibi olmamalı; hıncınızı alır gibi de değil elbette! Nazik, düzenli, ritmik ve yumuşak olmasında fayda var. Bebeğiniz birden huysuzlanırsa ısrarcı olmayın ve masajı erteleyin… Bebeğinizin moduna bağlı olmakla birlikte 10 ila 30 dakika, ideal masaj süresi olabilir.

Şimdi gelin işin biraz da uygulama kısmına değinelim. Sırt masajının tüm püf noktaları ve uygulamaları için MigrosTV’ye bekleriz. http://migrostv.migros.com.tr/sirt-masaji/