Bebek Odası Düzenlerken Dikkat Edilecek 8 Kural

Bebeğinizin olacağını öğrendiğiniz andan beri, onun iyi bir geleceğe sahip olması için derinlemesine düşünür oldunuz. Tüm zor süreci kenara bırakırsak ilk iş kıyafetler ve oda düzenlemesi ile başlar. Odasını rengarenk, farklı mı farklı oyuncak ve süslemelerle donatmaya çalışmak belki de şimdilerde en büyük keyfiniz. Bu süreçte size yardımcı olacak hem süslü hem de sağlıklı olması için birkaç öneri de bizden almak ister misiniz? Hadi satırlarımızın devamına.

1. Manyetik Eşyalara Yer Vermeyin

Bebeğin odasında manyetik alan oluşturacak eşyanın bulunması, bebeğin uyku düzenini olumsuz yönde etkilemektedir.

cocuk-odasi

2. Odanın Konumuna Dikkat

Bebek için seçeceğiniz odanın gün içinde iyi miktarda güneş ışığı aldığına dikkat etmeli aynı zamanda havalandırma için yeterli bir pencerenin bulunmasına önem vermelisiniz.

cocuk-odasi-fikirleri

3. Mobilya Seçimine Dikkat

Mobilyaların ahşap malzemeden yapılmış olması en sağlıklı seçim olacaktır. Estetik değil, malzemelerin doğallığı ve kalitesi daha önemlidir. Kalitesiz ürünlerde bebeğiniz için zararlı olabilecek mikroorganizmalar barınabilir. Ayrıca bebeğinizin çabucak büyüyeceğini unutmadan belli bir yaşa gelince de kullanabileceği mobilyalar seçerek doğru bir karar vermiş olursunuz.

cocuk-odasi-dekorasyonu

4. Renk Seçimine Dikkat

Bebek odalarında renk seçimi, bebeğin zihinsel ve psikolojik gelişim süreci açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle onun için iyi olacak pastel tonları kullanmak, açık renkleri tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.

bebek-odasi-fikirleri

5. Tekstil Ürünlerin Seçimine Dikkat

Bebeğin yatağında kullanılacak yastık ve yorgan kılıfı ya da çarşaf gibi tekstil ürünlerinin pamuk içeren kumaşlardan seçmek bebeğinizi oldukça rahat ettirecektir.

bebek-odasi

6. Eşyaların Köşelerine Dikkat

Yatak, karyola, dolap gibi eşyaların köşelerinin çok sivri olmamasına hatta yuvarlak olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece olası kazalara karşı yumuşak sayılacak bir önlem almış olacaksınız.

cocuk-odalari

7. Yatak Seçimine Dikkat

Bebeğinizin rahat bir şekilde uyuyup da büyüyebilmesi için fazla sert ya da fazla yumuşak yataklar tercih etmemeye dikkat etmelisiniz. Ortopedik yatak, tercihlerin en sağlıklısı olacaktır.

shutterstock_508489051

8. Aydınlatmaya Dikkat

Bebeğinizin dünyaya yeni alışmaya çalışan minik gözlerinin rahatsız olmaması için ışıklandırmaları direkt olarak tepeye konumlandırmak yerine tercihinizi aplik ya da abajurlardan yana kullanabilirsiniz.