Bebek Pişiğini İyileştirmenin 7 Yolu

Pişik; bebeklerin en sık yaşadığı, keyif kaçıran problemlerden biridir. Bu problem yüzünden hem ebeveynin hem de bebeğin tadı kaçar da kaçar.

Pişik için oluşmadan önlem almak önemli; ancak çoktan oluştuysa iyileştirmek için acilen çareler aramak gerekir.

İşte pişik ile mücadele eden bebeğinize ilaç niteliğindeki kurtarıcı 8 öneri…

1. Altını Değiştirin

Bebeğiniz altını kirlettiğinde elbette ki temizlediğinizi biliyoruz; ancak bunu kısa zaman içerisinde yapıyor olmanız çok önemli. Bebeğinizin altını, kirlendiği anda vakit kaybetmeden temizleyip bezin yenisi ile değiştirmeye özen gösterin. İyice temizleyip kuruttuğunuzdan emin olun. Eğer ki bebeğiniz ishal gibi bir rahatsızlık yaşıyorsa ıslak mendille silmek yerine mutlaka ılık su ile yıkamayı tercih edin.

pudra-cilt-bakimi

2. Pudra Kullanın

Bebeğinizin altını sadece değiştirmek yetmez, gereken önlemleri almadığınızda pişik olasılığı artar ya da pişiğin iyileşme süreci uzar. Bunun için her temizleme işleminden sonra bebeğinizin poposunu iyice kuruladığınızdan emin olun ve bölgeye yeterli miktarda pudra uygulayın.

bebek-kundaklamak

3. Yiyeceklere Dikkat Edin

Pişik sürecinde bebeğinize verdiğiniz yiyeceklerin asitli veya alerjik olmamasına dikkat edin. Eğer ki emziriyorsanız bu yiyecekleri siz de tüketmemeye özen gösterin. Aksi takdirde pişiğin iyileşme süreci uzayabilir ya da pişik daha da ilerleyebilir.

bebek-bezi

4. Krem Kullanın

Pişiğin iyileşmesi için mutlaka bir krem uygulamanız gerekir. Bebeğinize uygun ve etkili bir pişik kremi için iyi bir araştırma yapabilirsiniz. Çinko içerikli kremler ya da kantaron yağı, ada çayı, ceviz yaprakları gibi birçok doğal yöntem kullanabilir, bebeğinizin pişikten kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

bebek-bakimi

5. Bez Seçimine Dikkat Edin

Bebek bezlerinin birçoğu, yoğun miktarda naylon içerir. Bebeğiniz naylon bez kullanırken özellikle güneş altında dolaştığında pişik riski artar.

Pişik problemi ile özellikle yaz aylarında karşılaştıysanız güneşe çıkmadan önce bebeğinizin poposuna mutlaka pişik kremleri uygulamayı unutmamalısınız.

bebek-fotograflari

6. Sabun Kullanımına Dikkat Edin

Pişik problemi yaşarken bebeğinizi her zamankinden temiz tutmanız gerektiği bir gerçektir, ancak bu temizliği sağlarken yanlış sabunlar kullandığınızda pişiğin daha da kötüleşmesine neden olabilirsiniz.
Bazı sabunlar bebeğinizin cildini tahriş edebildiğinden kötü etki bırakır, bunun için bebeğinizin cildine uygun bir sabun tercih etmeye özen gösterin.

bebek

7. Doğal Yöntemlerden Yararlanın

Her ihtimale karşın doktor onayı aldıktan sonra birçok doğal yöntemi bebeğinizin pişiğini iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Pişik olan bölgeye zeytinyağı, sarı kantaron yağı, Hindistan cevizi yağı, yumurta akı, vazelin, yoğurt, kaynatılmış ceviz yaprağı suyu uygulayarak pişiğin kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilir, bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.