Bebek ve Çocuklarınızı Güneşten Nasıl Korumalısınız?

Yaz ayları geldi, büyük küçük herkes dışarıda gezmek için can atmaya başladı. Gezmek ve sürekli farklı yerler keşfetmek, güneşin faydalarından yararlanmak elbette güzel fakat günün tehlikeli saatlerinde güneş altında fazla durmak özellikle de bebek ve çocuklar için çok kötü sonuçlara yol açabilir. Bunun için gereken önlemleri almalı ve gezme keyfinizi baltalamamalısınız. İşte bebek ve çocuklarınızı güneşten koruyabilmek için en etkili 6 yöntem!

1. Kıyafetlerini Doğru Seçin

Güneşten korunmanın en etkili yollarından biri doğru kıyafet seçimidir. Çocuk ve bebekleriniz için açık renkli, pamuk oranı yüksek kıyafetler seçerek güneş ışınlarının vücutlarında toplanıp onlara zarar vermesini önleyebilirsiniz.

tatil-kiyafetleri

2. Aksesuarlar Alın

Gözlük, şapka gibi aksesuarlar kullanmayı unutmayın. Tıpkı yetişkinler gibi miniklerin de gözleri, güneşin zararlı ışınlarından etkileneceği için onlara uygun, eğlenceli güneş gözlükleri almayı, geniş siperli hasır ya da bez şapkalar takmayı ihmal etmeyin.

tatil

3. Güneş Kremi Sürün

Bebeğinizi ya da çocuğunuzu güneşe çıkarmadan yaklaşık 20 dakika kadar önce tüm vücuduna güneş kremi uygulayın. Yüksek faktörlü bir krem ile önemli ölçüde korunmasına yardımcı olun.

tatil

4. Bolca Su İçirin

Su içmek her zaman çok önemli olsa da bu önem yaz aylarında daha da artış göstermektedir. Çocuk ya da bebeğinizin güneş ile daha çok su kaybına uğrayan vücudunu dirençli hale getirebilmek için ona gün içerisinde bol miktarda su içirmeye dikkat edin.

tatil-hazirliklari

5. Saatlere Dikkat Edin

11.00-16.00 saatleri arasında eğer ki zorunlu bir işiniz yoksa dışarı çıkmamaya özen gösterin, mutlaka çıkmanız gerekiyorsa gölgede bulunmaya ve güneşten koruyucu ürünler uygulayıp dışarı öyle çıkmaya dikkat edin.

gunes

6. Plajda Dikkat

Minikler, güzel bir yüzme sonrasında kumlarda oynamaya bayılır. Bu keyifli etkinliği gerçekleştirirken zamanın ne kadar geçtiğinin ve güneşin zararlı etkilerinin farkında olmazlar. Ancak ebeveynler olarak siz bu durumlara karşı önlem almak zorundasınızdır. Kumlar üzerinde oynarken çocuğunuzun bir şemsiye altında ya da yarı açık çadır şeklindeki plaj gölgeliğinin altında bulunmasına özen gösterin.