Bebeklerde İshale İyi Gelen 10 Gıda

Bebek dediğin düşe kalka, hasta olup iyileşe iyileşe büyür; ancak ister istemez bu hastalıklar ebeveynlerin canını sıkar ve ebeveynler bebeklerine iyi gelecek yöntemlerin hepsini bilmek ister. İşte bu yöntemlerden bazıları, ishale yakalanan bebeklerin çabucak iyileşmesi için onlara iyi gelecek gıdaları sizin için derledik; şimdiden sağlık dolu günler dileriz!

1. Patates

Çocukların bayıldığı patatesler bu kez bebeklere şifa oluyor. Rondodan geçirerek hazırladığınız çorba ya da leziz bir patates püresi ile ishalin bitmesine yardımcı olabilirsiniz.

patates

2. Havuç

İçerisinde bulunan bolca C vitamini sayesinde bebeklerdeki ishalin bitmesine yardımcı olan en başarılı sebzelerden biridir. Havucu haşladıktan sonra püre haline getirerek bebeğinize yedirebilir ve ishal problemini sonlandırabilirsiniz.

havuc

3. Böğürtlen

Hem leziz hem de şifa! Böğürtleni ezip püre haline getirerek ya da suyunu sıkarak bebeğinizin tüketmesini sağlayabilir, ishalin bitmesine yardımcı olabilirsiniz.

bogurtlen

4. Elma

En taze, en leziz elmaları seçin ve püre haline getirin. Bebeğinizin ishal problemini çözmesi için ona afiyetle yedirin.

elma

5. Muz

İshal problemi yaşayan bebeğiniz dışkılama sırasında bol miktarda potasyum kaybediyor demektir. Bunun telafisi de ancak muz tüketimi ile mümkündür. Aynı zamanda kolay sindirim gibi özellikleri sayesinde ishale karşı fayda sağlamaktadır. Muzu ezip püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

muz

6. Tuzlu Kraker

İshal problemi yaşayan bebeğiniz dışkılama sırasında bol miktarda tuz kaybediyor demektir. Tuzlu kraker ile kaybedilen bu tuz miktarını telafi edebilir, ishalin sonlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

bebek-dis-sagligi-hakkinda

7. Pirinç Lapası

Pirinç lapası, yoğurtlu çorba gibi besinler bebeğinizin kolayca tüketebileceği lezzetlerdendir. Aynı zamanda ishal probleminin yok olmasını sağlayarak bebeğinizin iyileşmesine yardımcı olur.

sütlü pirinçli mama

8. Siyah Çay

Birçok derde deva olan siyah çay, bu kez bebeklerdeki ishali sonlandırmaya hazır. İyi demlenmiş, şekersiz siyah çay bebeklerdeki ishale iyi gelmektedir.

cay-cesitleri

9. Nişasta-Su İkilisi

Yarım su bardağı kadar suya 1 çay kaşığı kadar nişasta karıştırıp eritin ve bebeğinize içirin. Bu karışım ile kısa bir sürede ishalin bitmesine yardımcı olabilirsiniz.

anne-bebek

10. Badem Yağı

İshal problemi yaşayan bebeğinizin karnı da fazlasıyla ağrıyor demektir. Bu durumun önüne geçebilmek, onun ağrısını dindirebilmek için göbek bölgesine badem yağıyla masaj yapabilirsiniz.