Bebeklerde Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tamamen sizin ilgi ve şefkatinize muhtaç olan bebeğinize ne kadar iyi bakmak istediğinizi biliyoruz. Ona her konuda özenli yaklaştığınızı; ancak bazı konularda aklınızda sorular uçuştuğunu da… Eğer ki bebeğinizin saçlarına bakım konusunda da ne yapmanız gerektiğini pek bilmiyorsanız sizi satırlarımızın devamına davet ediyoruz.

İşte bebeğinizin saçlarını nasıl yıkamanız gerektiğinden ne zaman kestirmeniz gerektiğine kadar aklınıza takılan sorulara cevap olacak öneriler…

  • Doğal Ürünler Tercih Edin

Bebeklerin cildi, biz yetişkinlere göre son derece hassastır. Bu nedenle saç temizliğinde kullanılan sabun ya da şampuanların bebekler için özel üretilmiş olmasına ve mümkün olduğunca koruyucu madde içermemesine dikkat edin. Herhangi bir tahriş, dökülme ya da alerjilere sebep olmayacak ürünler ile saç sağlığını ve temizliğini güvenli yollardan sağlayın. Örnek olarak paraben, phytalat ve phencxyenthanl gibi maddelerin yer almadığı şampuanlar, bebeğiniz için en doğru tercihler arasında sayılabilir.

  • Nasıl Yıkanmalı?

Yıkama konusunda temizleyici ürünlerden sonra en önemli detay, suyun olması gereken sıcaklığıdır. Bebeğinizin cildinin aşırı hassas olduğunu göz önünde bulundurarak su sıcaklığını doğru ayarlamaya özen gösterin. Bunun için ılık bir su ile yıkamak en güvenli yollardan biri olacaktır.

  • Nasıl Taranmalı?

Bebeğinizin saçlarının zaten doğal halinde güzel olduğunu kabul edip sık sık taranması gerekmediğini unutmayın. Ancak taramanız gerektiğini düşünüyorsanız bunun için bebeğinizin saç derisine zarar vermeyecek taraklar seçmeye özen gösterin. Geniş aralıklı, yumuşak fırçalı taraklar bebeğiniz için en doğru tercihler arasındadır.

  • Nasıl Kurutmalı?

Güzel bir banyo sonrasında rahatlayan bebeğinizin üşümemesi için yapmanız gereken sıradaki adım saçlarını kurutmaktır. Bebeğinizin saçları neredeyse tüy niteliğinde olduğundan bu yumuşak ve incecik saçları kurutma makinesi ile kurutmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bebeğinizin saçlarını yumuşak bir havlu ile tampon hareketler yaparak kolayca ve güvenle kurulayabilirsiniz.

  • Ne Zaman Kestirilmeli?

Bebeklerde saç kesimi ilk başlarda gerekli değildir; 1 yaşını doldurduğunda kestirilmesi idealdir. Ancak bebeğin saçları çok fazla uzunsa, terlemesine ve çeşitli cilt sorunlarına neden oluyorsa saç kestirmek için 1 yaşını doldurması beklenmeyebilir.

  • Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de saç dökülme sorunu görülebilmektedir. Eğer siz de bebeğinizde bu sorun ile karşı karşıyaysanız saçlarını yarım fincan Hindistan cevizi sütü ile yıkayarak sorunu çözebilirsiniz. Hindistan cevizi sütünün içeriğindeki protein ve yağ asitleri sayesinde saç derisini besleyerek bebeğinizin saç gelişimine katkıda bulunur ve dökülmelerin azalmasına yardımcı olur.

  • Nasıl Toplanmalı?

Bebeğinizin kestirmek istemediğiniz saçları artık sorun teşkil etmeye başladıysa çözümü toplamakta bulabilirsiniz. Özellikle kız çocuklarda çeşit çeşit tokalarla yapılan farklı saç toplama modelleri şahane görünebilir; ancak dikkatli olmakta fayda vardır. Bebeğinizin saçlarını toplarken saç derisinin aşırı bir şekilde gerilmemesine dikkat edin, aksi takdirde bebeğinize rahatsızlık verir, çeşitli sorunlar yaşamasına neden olabilirsiniz.