Bebeklerde Uyku Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz olacağını öğrendiğiniz andan itibaren hayatınız değişmeye başlar. Bu değişimlerin en önemlilerinden biri de elbette ki gece uykularının artık pek de düzenli olamayacağıdır. Çevrenizdeki insanlardan sıkça “Bundan sonra uyumayı unut.” gibi cümleleri sıkça duyar olursunuz.Peki, gerçekten öyle midir? Yok mudur bu durumu değiştirmenin bir yöntemi?
Eğer siz de uykusuz gecelerden geçiyor ya da uykusuz gecelere hazırlanıyorsanız ve aklınızda birçok soru uçuşuyorsasizi uyku eğitimi ile tanıştırmak istiyoruz.

Sonzamanlardasık duyulup anneler arasında popüler hale gelen uyku eğitimi hem bebeğinizin hem de sizin iyi bir uyku çekebilmenize yardım edecek bir kavram. Bebeklerde uyku eğitiminin ne olduğunu merak ediyorsanız işte detaylar…

  1. UykuEğitimi Nedir?

Bir pedagog eşliğinde verilen eğitimdir. Bu eğitimde amaç; bebeğin kesintisiz, sağlıklı, ağlama krizleri olmadan uyumasını sağlamak ve ebeveyne bağlanma odaklı işleyen bir anlayışa sahip olmaktır. Bebeğe sallanmadan, emmeden, kucakta taşımadan kendi kendine nasıl uyuyacağı öğretilir. Temel olarak “pozitif ebeveynlik” yaklaşımını alır. Doğru uygulandığında bebeğin önemli ihtiyaçlarından biri olan uyku sağlanmış olur ve bebeğin sağlıklı büyümesine önemli katkıda bulunulur.

  1. Ne Zaman Başlanabilir?

Uyku eğitimi için bebeğin birkaç aylık olmasına gerek yoktur, eğitime doğumdan itibaren başlanabilir; ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. İlk 4 ayda bebeğinizin güven oluşumu, dünyaya alışma ve gaz sancısı gibi biyolojik problemleri uyku eğitimini sekteye uğratabilir. Bu durumlar göz önüne alındığında 4 ve 4 buçuk aylık bebeklerin uyku eğitimine daha hazır olduğu görülmektedir.

  1. Rahatlatıcı Rutinler Oluşturun

Alıştığı düzenin dışına çıkması hem bebeği hem de ebeveyni az da olsa zorlayabilir. Bu nedenle onu sallamadan, kucağınıza almadan, sadece yatağa bırakıp kendi kendine uykuya dalmasını beklemek yerine ona uyku vaktinin yaklaştığını anlamasına yardımcı olacak rutinler belirlemeniz gerekir. Peki bu rutinler neler olmalıdır?
Bebeğinize ılık bir duş aldırmak, cildine uygun bir yağ ile masaj yapmak, ona ninni mırıldanmak onun uykuya hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

  1. Zamanlamanızı İyi Yapın

Uyku eğitimine başlamak için yeterince kararlıysanız dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha mevcuttur. Bu eğitime başladığınızda evde hayatınızı etkileyecek iş değişiklikleri, taşınma gibi durumlar yaşanacak, eğitim bölünüp alacağınız verim etkilenecekse daha uygun bir zamana ertelemeniz gerekebilir.

  1. Gece Uykularını Tercih Edin

Bebekler gündüz edindikleri yorgunluğa göre geceleri çok daha kolay uyur; dolayısıyla uyku eğitimine gece uykularında başlamak, olumlu yönde bir katkı sağlayacaktır.