Bebeklerin 5 Ağlama Nedeni

Zorlu bir hamilelik sürecini atlatıp bebeğinizi kucağınıza aldınız, sırada daha zorlu bir süreç sizi bekliyor. Hamilelik süreci, bebeğiniz karnınızın içerisinde ağlasa dahi herhangi bir şekilde duyup müdahale gerektirmezken maalesef doğum sonrası durum böyle değildir ve sizin isteklerini karşılayıp susturmanız gereken bir canlı vardır.

Bebek bakımı, her ne kadar zor olsa da bir bebek kötü bir not aldığı için, kredi kartı ekstresini ödeyemediği için ya da sevgilisinden ayrıldığı için ağlamaz değil mi? Şaka bir yana, her bebeğin ağlama nedeni genelde acıkma, altını kirletme gibi temel ihtiyaç kaynaklarından oluşur. Size de bu durumu çözümleyip gerekeni yapmak düşer. İşte sizi çözüme daha rahat kavuşturacak bebeğinizin 6 ihtimal ağlama nedeni:

1. Acıkmıştır

Bebeklerin midesi, kendileri gibi küçük olduğundan sindirim süreci uzun sürmez ve çok kısa sürede acıkabilirler. Bu durumda yeni beslenmiş sayılsa da acıkmış olduğundan ağlama ihtimali oldukça yüksektir. Size düşen “daha yeni yedi, acıkmış olamaz” demek yerine ona emzirme teklifi ile gitmektir. Eğer ki emzirme teklifinizi geri çevirmezse gerçekten acıkmıştır ve siz de mutlu sona ulaşır, ağlama sorununu çözebilirsiniz.

2. Gaz Sancısı Çekiyordur

Annenin tükettiği yanlış besinlerden dolayı emzirme sırasında bebeğe de gaz geçmesi sonucunda bebek gaz problemi yaşayabilir. Bu durum elbette ki bebeği zorlamaya başlar ve bu sıkıntısını ağlayarak göstermeye çalışır. Bu durumda bebeğinizi rahatlatmak, ağlamasını sonlandırmak, gazını çıkarmasına yardımcı olmak için sırtına dairesel hareketler ya da çok hafif vuruşlar yapmalısınız.

3. Üşümüş ya da Terlemiştir

Bir bebeğin yetişkinlere göre vücut ısısını ayarlama konusu oldukça zordur. Bebekler, aşırı sıcak ya da soğukla karşılaştıklarında vücut ısılarını normal düzeye getiremedikleri için bir süre sonra bu durum ile sıkıntı içine düşebilir, sonunda da sıkıntılarını ağlayarak dile getirirler. Bebeğinizi üşütmemek için aşırı giydirmekten ya da terletmemek için aşırı soymaktan vazgeçerek ince katlar halinde giydirmeye dikkat ederek ağlamalarını önleyebilirsiniz.

4. Aşırı Işıktan Rahatsız Olmuştur

Unutmayın, bebekler rahatına aşırı düşkün varlıklardır ve tüm şartlar onlar için kusursuz olmalıdır ki ağlamadan uslu uslu durabilsinler! Eğer ki bebeğiniz durmadan ağlıyorsa özellikle uykusu geldiğinde fazla ışıklı bir ortamda bulunduğundan olabilir. Uykusu gelmişken rahatsız edici bir ışıktan dolayı uyuyamıyorsa bu durum onun bolca ağlamasına yetecektir.

5. Sindirim Problemi Yaşıyordur

Bebeğinizin karnı tok, uykusu yok, altı da temiz ise dikkat etmeniz gereken nokta belki de altının kirlenmemiş olmasıdır? Şöyle ki, eğer bebeğiniz sindirim problemi yaşıyor ve uzun süredir kakasını yapamıyorsa bu, onun sıkıntı yaşamasına ve normalden fazla bir şekilde ağlamasına neden olacaktır. Bebeğinizin ağlamasını sonlandırmak ve sindirimini rahatlatmak için bacaklarını ileri geri götürerek hareket etmesini sağlayabilir, karnını ovalayabilirsiniz. Durum, bu önlemlerle çözülmezse doktor kontrolüne başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

6. Yalnızlık Çekiyordur

Yalnızlık ömür boyu, diye boşuna dememişler. Küçücük bebek de ne bilsin yalnızlığı, demeyin. Bebekler, henüz anne karnındayken birçok kişinin sesini duymaya alışkındır, doğduktan sonra da bu sesleri devamlı duymak isteyebilir. Bu seslerden mahrum kaldığını hissettiğinde huzursuzlanıp ağlamaya başlayabilir. Böyle durumlarda gerek dokunuş gerekse konuşma ile bebeğin yalnızlık hissi giderilmeli ve ağlaması sakinleştirilmelidir.