Bebeklerin Diş Çıkarma Döneminde Yapılması Gereken 7 Yöntem

Zorlu bir hamilelik süreci, doğum anları, hastaneden eve geçiş süreci, evde geçen ilk haftanın zorluğu derken yeni doğan bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Okuluna hatta evliliğine bile çok az kaldı desek? Yok yok o kadar germeyelim sizi; ama hızla büyüme gerçeğini inkar edemeyiz. Sıra geldi diş çıkarma sürecine değil mi? En sancılı dönemlerden biridir, ne yapsanız memnun edemezsiniz minik bebeğinizi. O süreçte size ışık tutacak birkaç öneriyi sizin için derledik işte diş çıkarma döneminde yapılacaklar:

shutterstock_536421490

1. Diş Kaşıyıcılar Edinmek

İlk kurtarıcı, elbette ki diş kaşıyıcılar! Şekil şekil, renk renk diş kaşıyıcılar hem işlevsel hem de eğlenceli. Bebeğiniz ilk başta reddetse de daha sonra kullanım ile rahatlayacaktır.

bebek-dis-sagligi-hakkinda

2. Soğuk İçecek ve Yiyecek Vermek

Bebeğiniz bu dönemde oda ısısındaki gıdalar yerine buzdolabında soğutulan seçenekleri daha cazip bulacaktır.

dis-cikarma-donemi

3. Diş Etlerini Rahatlatmak

Bunun için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın. Yemeklerden ve uykudan önce diş etlerine sürülüp uyuşturarak rahatlatacak jellerden yararlanabilirsiniz.

bebek-dis-sagligi

 

4. Salyalara Önlem Almak

Bebeğiniz diş çıkarma döneminde her zamankinden daha fazla salya akıtacaktır. Salyasını onun cildini tahriş etmeden dikkatlice silin, uyurken de akan salyanın emilmesi için ağzının yakınlarına bir havlu koyabilirsiniz.

dis-sagligi-bebekler

5. Ateş Derecesine Dikkat

Bebeğiniz diş çıkarma döneminde yüksek ateş sorunu yaşayabilir. Eğer ki ateş 38 derece ve üstündeyse başka bir hastalığın da olma riskinden dolayı doktorunuza danışmakta fayda var.

bebeklerde-dis-cikarma

 

6. Diş Etlerine Masaj Yapabilirsiniz

Temizlediğiniz parmaklarınızla bebeğinizin diş etlerine hafifçe bir masaj uygulayabilirsiniz, bebeğiniz önce karşı çıksa da daha sonrasında bunun rahatlatmak için yapıldığını hissedecektir.

dis-cikarma

7. Son Çare Ağrı Kesici

Hiçbir yöntem etkili olmadıysa doktorunuza danışarak düşük dozda bir ağrı kesici kullanabilir, bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bebek bakımında tüm dönemlerin geçici olduğunu unutmadan, bu dönemi sakince atlatmaya çalışmalısınız, kolaylıklar.