Beslenme Çantasının Olmazsa Olmaz 7 Eşyası

Uzun bir tatilin ardından öğrenciler yine ders başı yapmak için hazırlanıyor. Bu hazırlık sürecinde yepyeni üniformalar, çantalar alınıyor. Çantaların içi yepyeni defterler, kitaplar ve kalemlerle dolduruluyor. Peki beslenme çantasının içinin nasıl doldurulacağına dair hazırlık yapılıyor mu?

Gün boyu okulda kalacak çocuğunuzun beslenme saatini sadece yiyecekler ile değil yanındaki eşyalarla da eksiksiz geçirmesi gerekir. Peki nasıl?

İşte beslenme çantasına mutlaka eklemeniz gereken 7 eşya:

1) Masa Örtüsü

Beslenme zili çalıyor! Çocuğunuz yemeğini keyifle yemek için beslenme çantasına koyduğunuz yiyecekleri birer birer sıranın üzerine çıkarıyor. Buraya kadar güzel, peki bir eksik yok mu?

Birçok okulda çocuklar, beslenme saatinde sınıfından ve sırasından ayrılmaz. Dolayısı ile yiyecekler her zaman ders yapılan, temizleme imkânı pek olmayan sıraların üzerine dizilmek zorunda kalır. Çocuğunuz daha temiz bir şekilde yemek yiyebilsin diye beslenme çantasına masa üzerine serebileceği, Amerikan servisi gibi minik, sevimli ve temiz bir örtü eklemeyi unutmayın.

beslenme

2) Temizleyici Takviyeler

Çocuklar gün boyu sınıf ortamında tebeşir, kalem, boyalar derken birçok kirli işlem ile uğraşır. Bu durumda yemek öncesinde ve yemek sonrasında temiz olması gereken ellerin durumu biraz zorlaşır.

Ellerin temizliği için beslenme çantasında minik bir sabun, temizleyici jeller, ıslak mendil ya da ıslak bez bulundurarak çocuğunuzun mikroplara karşı olan savaşında galip gelmesi için harika bir yardımda bulunabilirsiniz.

beslenme-cantasi

3) Yumurtalık

Çocuğunuzun beslenmesinde önemli bir yeri olan yumurtayı kabuklu ya da kabuksuz olsun mutlaka diğer yiyeceklerden ayrı bir kaba koymanız gerekir. Diğer yemeklere kokusunun karışmaması ve daha düzenli bir sunum için hoş bir yumurta kabı alıp beslenme çantasında bulundurmayı ihmal etmeyin.

beslenme-cantasi-menusu

4) Suluk

Beden ve zihin sağlığı için çok önemli olan su içme alışkanlığını çocuğunuza da kazandırmayı ihmal edecek değilsiniz herhalde? Beslenme çantasında mutlaka yarım ya da 1 litrelik suluk bulundurmaya özen gösterin. Aynı zamanda bu suluğun sağlıksız plastiklerden yapılan bir suluk olmamasına dikkat edin.

beslenme-menusu

5) Poşet ya da Kap

Yemekten geriye kalan zeytin çekirdekleri, paketleri, meyve kabukları gibi birçok yemek artığını çocuğunuzun düzenli bir şekilde çöpe atabilmesi için beslenme çantasında mutlaka minik bir çöp poşetine ya da bir çöp kabına yer vermeyi unutmayın. Böylece çocuğunuza, sınıfın temizliğini korumaktan başlatarak çevre temizliğini koruması için bir alışkanlık kazanmasını sağlayacaksınız.

okula-donus

6) Peçete

Kâğıt peçeteler, yemek sırasında olmazsa olmaz yardımcılarımızdandır. Çocuğunuzun yemeğini daha temiz bir şekilde yemesi, ellerini ve ağzını silmesi, bazı yiyecekleri kolayca tutabilmesi için çantada birden çok kâğıt peçete bulundurmayı ihmal etmeyin.

ogrenci-yemekleri

7) Çatal-Kaşık

Beslenme çantasına yiyecek olarak genelde çatal-kaşık gerektirmeyen sandviçler koymak tercih edilir; ancak tercihiniz sandviç tarzı şeylerden yana değilse çocuğunuzun daha rahat yiyebilmesi için çatal-kaşık gibi gereçleri çantaya mutlaka eklemeyi unutmayın.