Bir Dönemin Sorusu: Uyku Arkadaşını Nasıl Seçelim?

Bazı çocukların sarılarak beraber uyudukları bir nesne, yani “uyku arkadaşı” olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Fakat çocukların uyku arkadaşı sadece sarıldıkları bir nesne değil. Bunun da ötesinde uyku arkadaşı, doğru bir seçimle sizin en büyük yardımcınız olabilir. Bildiğiniz üzere ebeveyn yardımı olmadan uykuya dalmak bir bebek için hiç mi hiç kolay değil ve gerçek şu ki çocuğa uyku eğitimi vermek anne babalar için de oldukça zahmetli ve çokça sabır isteyen bir süreç.

Yeni doğan bir bebek günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirken, bebek büyüdükçe uyanık kalma süresi artıyor. Maalesef bu dönemde anne ve babalar bebeğin kendi kendine uyumasını sağlamak yerine emerken uyutmaya ya da kucakta, beşikte sallayarak uyutmaya çalışıyor. Ancak bebek bunları alışkanlık haline getirdiğinde bu alışkanlığı bıraktırmak daha zor olacak ve bebeğinizi uyutmak sizin oldukça yorucu bir aksiyona dönüşecektir.

bebek-bakimi

Bebeğinizin uyku arkadaşına kolay alışabilmesi için uyku arkadaşının doğru zamanda verilmesi önemli. Bu doğrultuda bebeğinizi iyi gözlemlemeniz gerekiyor çünkü her ne kadar ortalama verilere sahip olsak da her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklıdır. Bir bebeğin öncelikle görme yetileri gelişiyor ve bebekler dünyayı sadece bakarak keşfediyor ve inceliyor. Daha sonra ise ellerini ayaklarını keşfetme süreci başlıyor. Bebekler nesneleri tutmaya çalışıyor, çevresinde ne varsa dokunmak ve tutunmak istiyor. İşte bebeklerin tutunma reflekslerinin geliştiği bu aşamada uyku arkadaşı edindirme çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Uyku arkadaşıyla tanıştırma süreci bebeğinizin 4. ayına denk gelir ve 6. ay ve sonrasında bebeğinizin uyku arkadaşına tam olarak bağlanması beklenir. Ancak bebeğiniz uyumak için kucakta olmaya veya sallanmaya ihtiyaç duyuyorsa endişelenmeyin, hâlâ bebeğinize uyku eğitimi verebilirsiniz.

uyuyan_bebek

Ve işte geldik en önemli ayrıntıya… Çocuğunuza uzun bir süre eşlik edecek olan uyku arkadaşını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar var. Öncelikle bu nesnenin yumuşak ve çocuğun eliyle kavrayıp sarılabileceği bir boyutta olması gerekiyor. Mümkünse çocuğun küçük parmaklarıyla oynayabileceği uzantılara (kol, bacak, kanat, kulak vs.) sahip olması daha iyidir. Böylece çocuklar bu nesneye sarılıp küçük uçlarıyla oynayarak kendilerini sakinleştirebilirler. Tutunmak onlara güven verir ve sıçrama, düşme refleksi göstermelerini engeller. Uyku arkadaşı yıkanabilir, zararlı boya içermeyen ve sağlıklı materyalden yapılmış olması gerekir. Çünkü çocuklar bu nesnelerle sürekli ağzına, suratına sürerek, koklayarak ve sarılarak temas halinde olacaklar.

prima-bebek

Uyku arkadaşının illa bir oyuncak olması gerekiyor diye bir kural da yok aslında. Fakat uzun vadede düşünürseniz taşıması kolay ve her mevsime uyan bir şey olması daha iyi. Mesela uyku arkadaşı battaniye olan bir çocuğun battaniyesini yaz sıcaklarında taşımak zor olacak ve çocuğu çok fazla terletecektir. Peluş ve tüylü oyuncaklar da çocuğu terletebilir ve ağzına tüy kaçmasına sebep olabilir. Bu nedenle düz kumaştan yapılmış olan bez şeklindeki uyku arkadaşları çok kullanışlı olacak ve çocuğunuz ona daha rahat alışacaktır.

bebek bakımı

Son olarak ileride sıkıntı yaşamamanız için bebeğinize uyku arkadaşı seçerken yedeklemenizi öneririz. Bebeğinizin “sevdiği uyku arkadaşı” kaybolursa bunu kabullenmesi zor olacaktır. Amaç bebeğinizin uyku arkadaşıyla uykuyu eşleştirmesi olduğundan uyku arkadaşını sadece uyuyacağı zaman bebeğinizin yanına yatırıp, uyandığında yanından almanız gerektiğini unutmayın.  İyi uykular… 🙂