Boşanmış Ailelerde Baba- Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Bir zamanlar sonsuza dek süreceği hayali ile adım attığınız evlilik müessesinden çeşitli sebepler ile ayrıldınız. Ancak unutmayın ki, eşinizden ayrılmış olmanız çocuğunuzdan da ayrılmış olduğunuz anlamına gelmiyor. Boşanma süreci ailenin tüm bireyleri için oldukça zor bir süreçtir. Ancak çocukların bu süreci en az zararla atlatması çok önemlidir. Unutmayın, babalar çocukların gizli kahramanıdır. Onu hayal kırıklığına uğratmanız kişisel gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle çocuğun velayeti annesinde ise, çocuğunuz ile kuracağınız iletişim oldukça önemlidir. Bu süreçte çocuğunuz için yalnızca “hafta sonu eğlence babası” olmak istemiyorsanız önerilerimize kulak verin!

 

boşanmış aileler

 

1.   3 yaşına kadar annesini ve alıştığı düzenini bırakarak babayla kalmak, çocuğu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle çocuğunuzun annesi ile olan bağını koparmamalı, bu durumda duyarlılık göstermelisiniz. Günü birlik görüşmeler bu durum için daha uygun olacaktır. Çocuğunuz ile görüşmelerinizi sizin ritminize değil, çocuğunuzun günlük ritmine göre ayarlamalısınız.

 

2.   Çocuğunuz ile değerli vakit geçirmelisiniz. Sizinle geçireceği hafta sonu boyunca babaannesi, akrabalar ya da ikinci eşiniz size eşlik etmemeliler. Hafta sonunun büyük bir bölümünü yalnız olarak ve bire bir aktiviteler yaparak geçirmelisiniz. Yalnızken çocuğunuza annesi ile ilgili özel sorular sormamalı, ağzından laf almaya çalıştığınızı ve onu kullandığınızı düşündürtmemelisiniz. Annesi yani eski eşiniz hakkında olumsuz yorumlar yapmamalısınız.

baba çocuk ilişkisi

3.   Çocuğunuz ile geçireceğiniz vakti önceden beraber planlamalısınız. Çocuğunuz ile buluşmak için sözleştiğiniz saatte mutlaka çocuğunuzu almış olmalısınız. Çocuğunuz ile yapacağınız aktiviteyi tamamen çocuğunuza bırakmamalı, “seninle şunu yapmayı çok istiyorum, sen ne dersin” diyerek onu düşündüğünüzü, planlarınızda ona yer verdiğinizi hissettirmelisiniz.

çocuk sağlığı

4.   Çocuğunuzun kişisel gelişimi için edinmesi gereken alışkanlıklar için annesi ile sorumluluğu paylaşmalı, çocuğunuza bazı alışkanlıkları siz edindirmelisiniz. Annesinin koyduğu kuralları asla yıkmamalısınız. Böylece çocuk “Annem izin vermiyor ama babam veriyor ya da annem böyle diyor ama babam tam tersini söylüyor” şeklinde bir karmaşanın içine girmeyecektir. Aynı şekilde size de “Annem izin veriyordu ama” diye isyan etmeyecektir.

 

5.   Eğer bir sonraki evliliğinizden de bir çocuk sahibi olduysanız, evinizde tüm çocuklarınız için ayrı bir oda hazırlamalı, eski eşinizden olan çocuğunuz kendisini dışlanmış hissetmemelidir. Çocuklarınız için hazırlayacağınız ayrı odalar çocuklarınızın aidiyet duygusunu geliştirmeye de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çocuğunuz kendini bir birey olarak görmeye başlayacaktır.

 

6.   Çocuğunuz her ihtiyacı olduğunda size ulaşabilmelidir. Hafta sonu görüşmelerinizi görev bilinci ile yapıyormuş gibi hissetmemesi, sizin onu sevdiğinizin ve önemsediğinizin farkına varması için sadece hafta sonları değil her zaman çocuğunuz ile iletişim halinde olmalısınız. Diğer günlerde de mutlaka çocuğunuz ile sohbet etmek için telefon etmeli, onu yalnızca görüştüğünüz zamanlarda değil her zaman düşündüğünüzü bilmesini sağlamalısınız.

Father and son playing on beach

Father and son playing on beach