Çalışan Annelerin Yapmaması Gereken 6 Hata

Her anne, çocuğu için en iyisini ister ancak bu sırada maalesef ki bazı hatalar da kaçınılmaz hale gelir. Özellikle çalışan anneler çocuğuna nasıl davranması gerektiği konusunda birçok ayrıma düşebilir; çünkü çalışan bir anne olmak mantık, vicdan, vücut gücü gibi birçok yönden iyi bir denge gerektirir.

Siz de çalışan bir anneyseniz daha temkinli olabilmek için yazımızın devamına bir göz atın deriz.

İşte çalışan annelerin dikkat edip kaçınması gereken 6 davranış…

1. Kendinize Vakit Ayırmamak

Çok çalıştığınızdan kendinize vakit ayırmanın ne kadar zor olduğunu tahmin ediyoruz ancak bir de şöyle düşünmekte fayda var: Kendinize ayıracağınız vakit, aslında çocuğunuza ayıracağınız vakit demektir. Nasıl mı? Doğru bir anne çocuk ilişkisi ancak anne mutlu olduğunda sağlanır. Kendine vakit ayırıp ruh sağlığını iyi tutan anne, çocuğu için her zaman daha faydalı olur.

2. Yetersiz Hissetmek

Çalışan bir anne olduğunuz için çocuğunuzla yeterli vakit geçiremediğinizden, onun yanında gerektiği gibi olamadığınızdan şikâyet ediyor, kendinizi yetersiz hissediyorsanız durumları olumlu yöne çevirmenin tam zamanı. Yetersiz bir anne olmadığınızı düşünüp buna önce kendinizi inandırın, bilinçaltınız ikna olana kadar, çocuğunuza yeten bir anne olduğunuzu tekrarlayın. İşten arta kalan vaktinizin niceliğinin değil niteliğinin önemli olduğunu unutmayıp bu vakti en iyi şekilde değerlendirmenin tamamen sizin elinizde olduğunu unutmayın.

3. Ağlarken ya da Uyurken Evden Çıkmak

Çalışan annelerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de evden çıkma vakti geldiğinde çocuğuyla sağlıklı bir şekilde ayrılamayışıdır, bu nedenle iş yaşamını sonlandıran birçok anne bulunur. Ancak durumu daha makul hale getirmek mümkün. Nasıl mı? Öncelikle çocuğunuz uyurken ya da ağlarken evden çıkmayı kesinlikle unutun, çünkü bu davranış ileride ciddi kaygı ve güven problemlerine neden olur. Çocuğunuzun sizden daha kolay ayrılması için onunla yeterli miktarda zaman geçirin. Yaşı uygun olan çocuğunuza evden çıkma sebebinizi somut bir şekilde açıklayın ve geri döneceğiniz zamanı net olarak bildirin. Bu sayede çocuk, durumu zamanla anlayacak ve siz eve her geri döndüğünüzde sıradaki gidişlerinizin de dönüşü olduğunu öğrenip size güven duyacak, ağlamayı sonlandıracaktır.

4. Çocuğu Şımartmak

Çalışan anneler, genellikle çocuğu için yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bu düşüncenin peşinde çocuğu şımartma gereği hissi gelebilir. Ona yeterli zaman ayıramıyorum bari her istediğini yapayım, gibi bir düşünce çocuğu mutluluğa götürmek yerine çeşitli kişilik sorunları ile tanıştırabilmektedir.

Çocuğun istediği sınırsız hediyeler değil, yeterli ilgi ve sevgidir. Ev işlerinizi yaparken bir yandan da çocuğunuzla konuşmak bile çocuğun ilgi ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu gibi küçük önlemler sayesinde hem çocuğunuzun mutluluğunu hem de kendi iç huzurunuzu sağlayabilirsiniz.

5. Mükemmeliyetçi Olmak

Hem çalışan hem de mükemmeliyetçi bir anne olmak ne kadar yorucu olur değil mi? O halde bu kötülüğü kendinize yapmayın ve kendinizi hatalarınızla kabul edin. Sürekli kendinizi diğer annelerle kıyaslayıp suçluluk duymak yerine bazı hatalarızın gayet olağan olduğunu, çocuğunuzla her şeyin üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.

6. Yardım Almamak

Çalışan anneler, özellikle ilk çocuklarında her işi kendisinin yapması gerektiğini düşünebilir ve etraftan yardım almayı reddeder. Ancak bu durum, yetişemediği işlerde annenin giderek daha kötü hissetmesine neden olur.

Hem sizin hem de çocuğunuzun huzurlu olabilmesini istiyorsanız gerekirse yakın çevreden ya da profesyonellerden yardım almaktan kaçınmamalısınız.