Çocuğunuzla Yapmaktan Bıkmayacağınız 20 Güzel Şey!

 Çocuğunuzla ve çocuğunuza yapmaktan hiçbir zaman bıkmayacağınız, her zaman zevk alacağınız ve mutlu olacağınız şeyleri düşündünüz mü hiç? Bakın bizim aklımıza neler geldi…
1- Bir zaman sonra kocaman bir yetişkin olacak, şu anın kıymetini biliyorum ve yatmadan önce onu bir güzel sıkıştırıyorum yatakta; öpüyorum, kokluyorum ve sımsıcak bir iyi geceler öpücüğü veriyorum.
çocukla iletişim
2-  Onu ne kadar çok sevdiğimi ve bu hayattaki en değerli varlığım olduğunu, defalarca ve bıkmadan ömrüm boyunca tekrarlayacağım; seni seviyorum!
aile

3- Onunla konuşmaktan, onu dinlemekten asla vazgeçmem. Bu, kendimi ona daha yakın hissettiriyor; duygularını, tepkilerini çok daha yakından gözlemleyebiliyorum.

4- Ne anlatırsa anlatsın, daima gözlerinin içine bakmaktan ve ona zaman ayırmaktan vazgeçmeyeceğim. Yapılması gereken işler beklesin; ben çocuğuma her zaman vakit ayıracağım.
çocukla aktivite
5- Yorgun da olsam, bedeli uykusuz bir gece de olsa ona her zaman “evet” diyeceğim; onu keskin “hayır”larımla boğmak yerine yumuşak “evet”lerimle büyüteceğim. İstisnalar kaideyi bozmaz tabi 🙂
6- Dünyayı daha yakından tanıması ve bilgi edinmesi için yeni şeyler öğretmek; bu bir müze ya da tarihi yolculuk da olabilir. Her an keşfedecek yeni yerler ve konular bularak, onun dünyayı tanımasına yardımcı olacağım.
7- Ona “lütfen” ve “teşekkür ederim” kibarlıklarını öğreteceğim. Aslında çok söze gerek yok; kibarlık ve nezaket her kapıyı açan sihirli anahtardır.
8- Bazen çok zaman alacağını bilsem bile ona bunu öğreteceğim. Bulaşık yıkamak, camları temizlemek ve hatta yemek pişirmek; bunlar yaşam için gerekli ve ben öğretmeye devam edeceğim.
çocuk yemekleri
9- Bazen hayır da demeli! İzlemesini istemediğim televizyon programları ya da oynamasını istemediğim bilgisayar oyunları olabilir. Bunlar yerine okumasını istediğim kitaplar, gezmesini istediğim müzeler de olabilir. Bunlar için hayır demekten vazgeçmeyi hiç düşünmüyorum; çocuğumun eğitimi her şeyden önemli!
10- Onunla eğlenmekten, onunla birlikte olmaktan çok hoşlandığımı bilmesini isterim. Gülmek, gülümsemek, kahkaha atmak ve daha pek çok şey. Her mutlu anımı onunla paylaşmaya devam edeceğim.
babalar ve çocukları
11- Çocuğuma odasını temizlemesini, yatağını toplamasını ve daha pek çok şeyi yapmasını söylemekten vazgeçmeyeceğim; böylelikle kendi öz bakımına ait disiplini elde edecek ve ilerleyen yaşlarda hayatı daha da kolaylaşacak.
12- Elini tutarak ve kocaman bir iyi geceler öpücüğü vererek onu uyutmaktan vazgeçmeyeceğim. Ona verdiğim değeri her yaşta ve her zaman göstereceğim.
13- Özür dilemeyi bileceğim; hiç kimse mükemmel değildir, ben de öyle. Bazen hatalar yapabilirim ve bu hatalar sonunda ondan özür dilemeyi de bilmeliyim.
14- Başkalarına karşı saygılı olmasını sağlayacağım ki bunun ilk adımı benim. Önce ben ona saygılı davranıp, fikirlerini önemseyeceğim ki o da başkalarına aynı özeni göstersin.
15- Hayat her zaman dört dörtlük gitmiyor. Ona risk almaları konusunda cesaret vereceğim. Bazı riskler, korkularını yenmeleri konusunda ona güç verecektir.
16-  Geçmişi geçmişte bırakacağım! Her yeni gün yeni bir başlangıçtır ve ben sürekli eskiye dönüp hatalarımı yad etmek (!) yerine ileriye, daima ileriye bakacağım.

17- Ona şefkat ve sevgi aşılayacağım. Sadece biz ya da kendisinin değil, ötekilerin de var olduğunu, onlara da saygı ve değer vermesi gerektiğini vurgulayacağım.

18- Havalı partiler, pahalı kıyafetler aslında hiçbir şey. Önemli olan insani ilişkiler ve ben bu insani ilişkilerin önemini ona anlatmaya devam edeceğim. Önce iyi bir insan olması gerektiğini bıkmadan usanmadan anlatacağım.

çocuklarla açık hava gezisi
19- Büyümesine izin vereceğim! Evet, kabul etmesi zor da olsa onlar büyüyorlar ve ben onlara yaşının gerektirdiği gibi davranacağım.
20- Başarılı bir anne profili çizmekten hiç vazgeçmeyeceğim. Benim yaratıcılığımı, başarılarımı ve becerilerimi örnek alması için elimden geleni yapacağım.