Çocuğunuz Artık Ağlamayacak!

Çocukların, istemedikleri durumlarla karşılaştıklarında en büyük silahları ağlamaktır. Ancak bunu alışkanlık haline getirdiklerinde durum içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Anne-babaların zaman zaman işin içinden çıkamayıp her isteğe  “evet” demesi de çocuğun kişilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

ağlayan çocuk

 

Bebeklik döneminde, ağlamak bir iletişim kurma biçimidir. Çocukların, ihtiyaçlarını bildirmek için bildikleri tek yöntem ağlamaktır. Ancak bu durum 2 yaşından sonra da devam ediyorsa sorun başlamış demektir. Dizginleri elinize alarak çocuğunuzu bu davranıştan vazgeçmeye yönlendirmeli, iletişim kurmanın doğru yolunu göstermelisiniz. “Nasıl olacak?” diyenler için çözüm dolu bir yazı hazırladık.

Baby crying

Baby crying

  • Çocuklar öğrenmeye çok açık olduklarından kolay öğrenirler ve öğrendiklerini unutmazlar. Bu sebeple çocuğunuza tutarlı davranışlar sergilemelisiniz. Yasaklar konusunda net olmalısınız. Eğer şeker istediğinde ağladığı için aldıysanız, çocuk bundan sonra her şeker istediğinde ağlayacaktır. Bir kere aldıysanız, istediği her seferinde alacağınız izlenimi uyandırırsınız.
  • Anne ve baba yasaklar konusunda birbirini desteklemeli ve tutarlı olmalıdır. Her iki tarafının birbirine zıt tepkiler vermesi, sağlıklı iletişimi ve gelişimi güçleştirecektir.
  • Çok sıkı kurallar ya da tam aksine çok esnek bir tutum çocuğun disiplin algısını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle çocuğunuzu çok sıkmadan, her şeyi yasaklamadan ancak çok da başıboş bırakmadan isteklerini yönlendirmelisiniz.
  • Çocuk her ağladığında istediği şeyi yapmayarak, ona ağlamanın işe yaramayan bir yöntem olduğunu göstermelisiniz.
  • Çocuğunuzla sakin bir dille, isteğini neden yerine getiremeyeceğinizi açıklamalısınız. Bu açıklamayı yaparken anlayacağı bir şekilde açık ifadeler kullanmalısınız. Son bir kez şansını deneyebilir ancak yine tutumunuzdan taviz vermeyerek onu ikna edebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun olumlu davranışlarını ödüllendirmelisiniz. Böylece çocuk “sürekli yasaklarla mücadele ettiğini” düşünmeyecek ve olumlu davranışları ile takdir toplamaya çabalayacaktır.
Çocuğunuzla ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabı burada, tıklayın!
DCF 1.0

DCF 1.0

Zamandan Tasarruf Kılavuzu: Belli ki çocuğunuzun sizin ilginize ihtiyacı var! O halde ona gereken ilgiyi göstermelisiniz. Ancak evin eksikleri de var. Hem çocuklarla alışverişe gitmenin pek de keyifli olmadığını kabul etmeliyiz. Siz alışverişi dert etmeyin. Migros Sanal Market tüm ihtiyaçlarınızı kapınıza kadar getiriyor. Siz de alışveriş için harcayacağınız vakti çocuğunuza ayırarak ihtiyacı olan ilgiyi verebilirsiniz. Nasıl sipariş vereceğim derseniz; cepten, netten, tabletten www.sanalmarket.com.tr ‘ye girin siparişinizi Migros Sanal Market’ten verin!