Çocuğunuz Kardeşini mi Kıskanıyor? Kardeş Kıskançlığına 6 Çözüm

Mutlu yuvanıza yeni bir üye katıldı; özellikle ebeveyn olarak siz, daha sonra da tüm tanıdıklarınız yeni doğan bebeğiniz için çok seviniyor; ancak mutsuz olan biri mi var?

Evet; minik bebeğinizin bir büyüğü olan çocuğunuz, içten içte kardeşini anne babasından çokça kıskanıyor ve bu durum kötü sonuçlara yol açıyor. Bu durumu önleyebilmek için ebeveynler olarak size düşen görevleri biliyor musunuz? İşte kardeş kıskançlığını huzurla çözebilmeniz ve herkesin mutlu olabilmesi için uygulayabileceğiniz 6 çözüm önerisi:

1) Doğmadan Hazırlayın

Çocuğunuzu yeni bir kardeşi olacağı fikrine kardeşi henüz doğmadan hazırlamaya başlayın. Eğer çocuğunuz bunu anlayamayacak kadar küçük ve soyut düşünme kabiliyetine sahip değilse ona küçük hikayeler anlatın. Aile, kardeş sevgisini temel alan hikayelere karşı çocuğunuzun verdiği tepkileri gözlemleyin. Çocuğunuzun verdiği tepkilere göre ona yeni bir kardeşi olacağını nasıl anlatmanız gerektiği hakkında kendinize bir plan hazırlayın. Planın özü, kardeşi olmasının onun için iyi bir şey olduğunu anlatabilmek olsun. Kardeşi doğunca hayatında olacak olumlu değişiklikleri güzelce sıralayın. Zamanla o da bu fikre ısınacak, kardeşini doğduğunda sevgi ile karşılayacaktır.

cocuk-egitimi

2) İlgisiz Bırakmayın

Bebeğiniz doğduğunda yepyeni bir hayata ailecek atılıyor olacaksınız ve birçok karmaşa sizi bekliyor olacak; ancak bu karmaşa ve yeni düzen sırasında büyük çocuğunuzu ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın. Doğumdan sonra ilk haftalarda anne, bebeğiyle ilgilenirken büyük çocukla da ilgilenecek yakın akraba ya da arkadaş mutlaka olmalı, büyük çocuk bir köşede ilgisiz bırakılmamalıdır.

cocuklar

3) Konuşmasını Sağlayın

Bebeğin evinize geldiği ilk günler ailecek garip hisler içerisinde olacaksınız. Küçük çocuğunuzun da karmaşık duygular içerisinde olmasının ve bazen garip tepkiler vermesinin doğal olduğunu kabullenin. Örneğin çocuğunuz kardeşine zaman zaman çimdik atabilir ya da vurabilir. Bu her ne kadar keyif kaçırıcı bir durum olsa da bunu çocuğunuza suçlayıcı bir şekilde yansıtmamanız gerekir. Böyle durumlarda çocuğunuza “Kardeşine öfke duyuyorsun, evimizdeki değişikliklerden dolayı zaman zaman üzülüyorsun; bunu görüyorum.” gibi cümleler kurarak onun size karşı duygularını açmasına teşvik edin. Ona karşı suçlayıcı bir tavırla “Kardeşini kıskanıyorsun, yaramaz bir çocuksun” gibi ifadeler kullanırsanız bunun kesinlikle yapıcı olmayacağını tam tersine işleri tamamen sarpa sardıracağını unutmayın.

kardes-kiskancligi

4) Bağınızı Güçlendirin

Ailenize yeni bir üye katılsa dahi, çocuğunuza her zaman onu çok seveceğinizi hissettirin. Yeniliklerin ona olan sevginizi asla değiştirmeyeceğini anlatın. Birlikte zaman geçireceğiniz faydalı etkinlikler planlayın. Birlikte ne kadar zaman geçirip bolca sohbet ederseniz çocuğunuz ve kardeşi arasındaki çatışmanın o kadar azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

kardesler

5) Hediye Alın

Bebeğiniz doğduğu zaman özellikle yakın çevrenizdeki insanların çoğunluğu büyük çocuğunuza “senin pabucun dama atıldı” şakasını sıkça yapacaktır. Bu cümle çocuğunuzun artık önemsenmediği yönündeki kaygısının daha fazla olmasına neden olur.

Aynı zamanda bebeğinizin sürekli yeni bir şeylere ihtiyaç duyuyor olması ona sürekli yeni bir şeyler almanıza neden olur. Bu durum da çocuğunuzu, kardeşinin daha çok önemsendiği yanılgısına düşürür ve kaygısını artırır.
Bu düşüncelerin önüne geçebilmek için bebeğinize yeni bir şey alırken çocuğunuza da bir hediye almayı ihmal etmeyin. Hatta çocuğunuza o hediyeyi kardeşinin aldığını söyleyerek bebeğe sempati duymasını sağlayabilirsiniz.

hediye-onerleri-yilbasi

6) Yardım Alın

Kardeş kıskançlığı normal bir durumdur; ancak dozunun fazla olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer ki çocuğunuzun kardeşini kıskanma derecesi aşırı ise zaman zaman “Ölmek istiyorum!” gibi cümleler kuruyorsa mutlaka profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin.