Çocuğunuz Tertibi Öğrenirken Hayat Kurtaran 6 Öneri

Unutmamak gerekir ki çocuklar dağıtma üzerine programlanmış dünya canavarlarıdır! Haliyle bu canavarları düzensizlikten tertibe geçirmek ile deveye hendek atlatmak arasında çok da bir fark yok. Hendek atlanmasa bile ufak çitleri atlamaları için size tam 5 önerimiz var. Bunları bir deneyin deriz!

* Kurallara bir süreliğine ara…

Kastımız şu; “Bunu yapmalısın”, “Onu kaldırmalısın”, “Bunu yapmamalısın” gibi emir cümleleri var olan tertip hevesini de götürecektir. Bu nedenle bunu bir iş gibi değil oyunmuş gibi algılamasını sağlayabilirsiniz.

 

çocuk yemekleri

* Yeni oyuncak almamak iyi bir seçenek gibi…

İşe yarayabilir! Ona “Bu kadar dağıtacak oyuncağın olduğuna göre yeni oyuncağa ihtiyacın yok demek ki” diyebilir ve onu odasını toplamaya yöneltebilirsiniz. Hangi çocuk yeni oyuncak istemez ki? Burada “kararlı olmak” önemli bir aşama. Çünkü defalarca tekrarladıktan sonra sıkılıp onun yapması gereken işi siz yaparsanız, diretmenin doğru bir şey olduğunu düşünecek ve “Nasılsa annem yapıyor” algısı yaratacaktır.
* Oyunlu kandırmaca…

Çocuklar basit iddialara çabuk kanarlar. Temizliği yaptırmanın bir yolu da onunla iddiaya girmek ya da temizliği oyuna çevirmek. “Bakalım sadece 3 dakikada oradaki oyuncakları kutusuna koyabilecek misin!”. Sonuç; her yer pırıl pırıl!

çocuk çadırı
* İyi bir rol model olmak hayatın her alanında şart!

Temizlik yaparken de dahil. Eğer ev temizliği konusunda sürekli söyleniyor ve bitmek bilmeyen ütüden, dağ gibi bulaşıktan ve evi Teksas’a çeviren toz bulutundan yakınıyorsanız, çocuğunuz bunun “yakınma gerektiren” bir şey olduğunu zannedecek ve yapacağı varsa bile yapmayacaktır, olabilir yani…

* “Sana ihtiyacım var…”

İle başlayan cümlelerden kaçının. Ona ihtiyacınız olduğunu söylemek yerine çok daha güven verici konuşabilirsiniz. Bir kilit nokta da sözlerinizi “tamam mı?” ile bitirmemek. Ses tonunuz ne kadar kaygılı ve yardıma muhtaç olursa, alacağınız reaksiyon da bir o kadar farklı olabilir…