Çocuğunuza 8 Adımda Öz Güven Kazandırın!

 Temelleri küçük yaşta atılan “öz güven ağacı” ile ilgili tüyolar hazırladık sizin için. Tam da okula dönüş sürecini yaşadığımız şu günlerde; çocuğunuza öz güven aşılamanın pratik birkaç adımı var aslında. Bunlara ne dersiniz?

çocuklarada öz güven 1

1.      Eğer bir problem varsa onunla konuşun!

Sağlıklı ve kalıcı bir ilişki kurmak için etkili iletişim şart. Çocuk olmak bazen heyecanlı, kafa karıştırıcı ve korkunç olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun bu dünyadaki endişeleri ve korkuları hakkında birçok sorusu da olabilir. Diğer çocuklar sizin çocuğunuza karşı acımasız olabilir ve kendilerini yetersiz hissedebilirler. Böyle durumlarda onun size karşı güvenmesi ve sorununu anlatması önemli. Birlikte bu durumu konuşarak ortak bir çözüm bulabilirsiniz. Çocukların öz güven gelişiminde ailenin rolü nedir? Cevabı burada: http://migrostv.migros.com.tr/cocuklarin-oz-guven-gelisiminde-ailenin-rolu-nedir/

çocuklarada öz güven 2

2.      Ona yapmak istediği aktiviteler hakkında yardım edin!

Bazı insanlar doğuştan güçlü bir sese ya da iyi bir kulağa sahiptirler. Bu ve bunlar gibi çocuğunuzun doğuştan gelen yeteneklerini keşfederek onu yönlendirin ve daha çok eğlenmesini sağlayın.

çocuklarada öz güven 3

3.      Başkalarına karşı merhametli ve affedici olmanın ne kadar erdemli olduğunu gösterin!

Herkes hata yapar. Bunu ona, hata yaptığında affederek gösterin. İnsanların bazen tartışıp incinebileceğini ama bunların anlaşarak ve empati yaparak çözülebileceğini anlatın. O sizden bunları öğrenerek günlük yaşamda da uygulayacaktır.

çocuklarada öz güven 4

4.      Anlamlı ilişkiler kurmayı, mutluluğu küçük şeylerde bulabilmeyi, başarı için çaba göstermesi gerektiğini öğretin!

Mutluluk çalışarak elde edilen bir şey değil; bardağın boş değil dolu tarafını görmeyi aşılayabilir, küçük mutluluklarınıza ortak olmasını isteyebilirsiniz. Mutluluktan gelen başarının sonuçları yine mutluluk olacaktır.

çocuklarada öz güven 5

5.      Ona nasıl organize olacağını ve çalışacağını öğretin!

Birçok insan çalışmayı “saatlerce oturup kitaplara bakmak” olarak düşünür. Bu durum onu hayal kırıklığına uğratır ve bir konuyu öğrenirken yeteri kadar akıllı olmadığına inandırır. Organize olmak öğrenilebilir bir yetenektir. Çocuğunuz günlük işlerinin arasında denge kurabilmesi için zamanını iyi organize etmeyi öğrenmelidir. Zamana karşı yarıştıklarında bazı konular, başka çocuklar için zor olabilir ve bu durum sorun yaratabilir. Testler stres yaratabilir ve öğrenirken yaşayacakları bütün zevki alabilir. Siz, öğrenmeyi eğlendirici hale getirebilmesi için filmler, belgeseller ve video oyunu vb. şeylerle yardım edebilirsiniz.

çocuklarada öz güven 6

6.      Fiziksel aktiviteli derslere yönlendirin!

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunurmuş. Fiziksel aktivite sadece onun sağlığı için değil, çevik ve güçlü olması için de önemlidir. İyi gözükmek ve iyi hissetmek onun öz güveninin yapılanmasında yardımcı olur.

çocuklarada öz güven 7

7.      Boş zamanlarınızda çocuğunuzla oyun oynayın!

Gün içerisinde başkalarıyla yapılan fiziksel ve duygusal temaslar çocuklar için çok önemlidir. Onların hikayelerini dinlemek, onlarla birlikte yaratıcı aktivitelere katılmak onlara bu süreç içinde önemli beceriler katar. Oyunun içinde yaptığınız herhangi bir şey onunla takım çalışması yapmanızı, problem çözmenizi sağlar.

çocuklarada öz güven 8

8.      İyi bir rol model olabilmek için davranışlarınıza dikkat edin!

Çocuklar etrafında yapılan davranışları sünger gibi çekerler. Ne görürse onu yaparlar;  bu, çocukların ana stratejisidir. Onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyerek değil hareketlerinizle yansıtın; sonuç olumlu olacaktır. Çocukların gelişiminde ailenin etkisi var mıdır? Cevap burada!