Çocuğunuza İstediğinizi Yaptırmanız İçin 8 Yöntem!

Ebeveyn olmak zor zanaat. Hatta dünyanın en zor mesleği diyebiliriz. Çocuğunuz sizi görmezden geliyor, işbirliği yapmayı reddediyorsa bazen yardım almakta fayda var. Sevgiyle yaklaşıldığında her problemi çözmek mümkün. Bu yöntemlerle çocuğunuz farkında bile olmadan istediklerinizi yapacak! İşte çocuğunuza istediklerinizi yaptırmanızı sağlayacak 8 yöntem:

1. Yarış!

1,2,3 başla! Küçükler yarış yapmayı, bir şeyi başarmaları veya yapmaları için zaman verilmesini ve ona karşı yarışmaya bayılırlar!  Çocuğunuza yarışmayı önermek onu motive etmek için harika bir yöntem! Sizi yenmek için ya da verilen sürede istenileni yapıp yarışı kazanmak için her şeyi yaparlar. Süreyi sesli saymak ya da kronometre tutmak onu hızlandırmak için yapılabilecek şeyler arasında. Bu yöntemin sadece keyif için olduğunu unutmayın,  ödül ya da ceza koymak doğru değildir.

Minik bir bebeğin dünyamıza girmesi elbette hayatımızda büyük değişimlere yol açar.Anne çocuk ilişkisi ve baba çocuk ilişkisisini en çok etkileyen faktör bilinçlenmedir. Ebeveynin çocuk gelişimi ile ilgili bilinçlenmesi, hem çocuk üzerinde hem de aileler ile çocuk arasındaki ilişkide olumlu sonuçlar doğurur. Merak ettiğiniz tüm soruları KindyRoo yöneticisi Ogan İbrişim‘e yönelttik. Tıklayın!

anne_çocuk_ilişkisi

2. Şaşırt Beni

Çocuğunuza istediğiniz bir şeyi yaptığında çok şaşıracağınızı söyleyin. Sonra onu kendi haline bırakın, biraz süre tanıyın. Yaptığında ise çok şaşırın! Bu onu çok sevindirecek. Örneğin ‘dişini fırçalarsan çok şaşıracağım ve mutlu olacağım’ deyin. Sonra tamamen unutun bu söylediğinizi, yaptığınız şeyi yapmaya devam edin. Dişini fırçalayıp gelince büyük tepkiler verin ‘ Nasıl yani, dişini fırçaladın mı şimdiden? Bravo!’ gibi tepkiler bu davranışını pekiştirecek, siz de sürekli tekrarlamak zorunda kalmayacaksınız.

anne-bebek

3. Sakın ha!

Çocuklar size yapmak istemediğiniz bir şeyi yaptırmaya bayılırlar. Örneğin saat geç oldu ve siz çocuğunuza kitap okumak için son 10 dakikanız olduğunu ve onun bu sürede asla pijamalarını giyip hazır olamayacağını ve bu yüzden hikaye okumaktan vazgeçtiğinizi söyleyin. Bekleyin ve olimpiyatlara taş çıkaracak engel atlama ve koşma performanslarını izleyin! Bir yandan ‘ Bana illa hikaye okutturacaksın değil mi? Yavaş hazırlanırsın ve ben de okumam diye düşünmüştüm’ deyip sızlanın ve performansın artmasını izleyin. Sizin için çok keyifli olacak!

anne_kız_ilişkisi

4. Bence nasıl yapıldığını bilmiyorsun!

Çocuklar bilgilerini ve yapabildiklerini kanıtlamak isterler. Örneğin ‘ Emin değilim, ayakkabılarını nasıl giyeceğini biliyor musun? demek, ‘  bunun nasıl yapıldığını biliyorsun, niye yardımcı olmuyorsun?’ demekten çok daha pozitif bir sonuç getirecek. Çünkü ilk örnekte çocuğunuza kendini ispatlaması için meydan okuyorsunuz, ikincisinde ise onu zorluyorsunuz.

Peki, çocuğunuzun özgüven gelişiminde sizin rolünüzün ne olduğunu biliyor musunuz? KindyRoo’dan Ogan İbrişim sizin için cevapladı! Tıklayın!

çocukla aktivite

5. Ben bilmiyorum, bana gösterir misin?

Yukarıda dediğimiz gibi, çocuklar bildiklerini kanıtlamak isterler. Örneğin ‘Kardeşin paltosunu nasıl giyeceğini bilmiyor ona gösterebilir misin? ya da ‘Ben bu kapağı açmayı bilmiyorum, nasıl açılır gösterebilir misin?’ demek gücü ona verecek ve bu basit işleri yaptıktan sonra kendini güçlü ve üstün hissedecek, iki taraf da mutlu olacak. Bu yöntem işe yaramazsa başka yöntemleri deneyin.

boya_yapan_çocuklar

6. Kaç tane toplayabilirsin?

Çocuğunuza çok sayıda eşyayı (lego, tren, peluş oyuncak) toplatmak için bir oyun yaratın. ‘Bakalım kaç tanesini toplayabileceksin?’. Bu oyun özellikle birden fazla çocuğunuz varsa rekabet yaratacak ve en fazla eşya toplayan sıcak bir öpücükle ödüllendirilecek. Akabinde ‘ Bravo 38 tane oyuncak topladın, şimdi kim bunları yerine dizmek ister’ diyerek çocuğunuzun odasını toplamasını sağlayabilirsiniz!

dağınık_ev

7. Unuttum!

Bir dakika, kirli çamaşırlar nereye gidiyordu unuttum! Banyoya girdikten sonra ne yapmam gerekiyordu hatırlayamadım. Akşam yemekten önce bir şey yapacak mıydık? ‘. Çocuğunuza unuttuğu şeyleri direk söylerseniz çocuğunuzun şevkini kırmış ve sorumluluk almak istememesine neden olursunuz. Direk söylemek yerine böyle hatırlatıcı cümleler kurmak onun unuttuğu şeyi aklına getirecek ve sizin söylemenize gerek kalmadan görevini yapacak!

Ebeveyn olmanın inceliklerini sizin için araştırdık! Tıklayın!

cocukla-iletisim

8. Hadi ama, bundan daha fazla bağırabilirsin!

Çocuğunuz avazı çıktığı kadar bağırıyor mu? Sakın sakin ol, bağırma gibi emir cümleleri kullanmayın, bu onlara daha da kızdıracak. Onun yerine ‘sesin bu kadar mı çıkıyor? Yazık, senden daha fazlasını beklerdim’ derseniz beklediği tepkiyi vermemiş olacaksınız ve bu onu o kadar şaşırtacak ki bağırmaya son verecek. Ya da bunu başka davranışlarında da yapabilirsiniz. Yastıkları fırlatıyor, her tarafı dağıtıyorsa yine aynı şekilde ters tepki verirseniz kötü davranışı yapmayı bırakacak; çünkü asıl isteği sizi sinirlendirmek, bu amacına ulaşamadığını görünce yapmasının bir anlamı kalmayacak. Bu yöntemi mutlaka deneyin!