Çocuğunuza Ödevlerinde Nasıl Yardımcı Olmalısınız?

Çocuğunuz okula başladığı andan itibaren siz de ev ödevi kavramıyla tanışmış oluyorsunuz. Okuldan eve dönen miniklerin, ertesi gün için ödev sorumluluklarında onlara destek olmanız gerekebilir. Tabii ki bu destek, onların ödevlerini yapmanız anlamına gelmiyor. Peki çocuklarınıza ödevlerinde hangi yollardan yardımcı olmalısınız?

 

Organize olmak çok önemli

Çoğumuzda “Yumurta kapıya dayanmadan bir işi yapmama” alışkanlığı var. Bu kötü alışkanlığı çocuğunuzun kazanmaması için ona daha ilkokuldan organize olmayı öğretmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için öncelikle ona okuldan geldikten sonra belirli bir saati, ödev saati olarak belirleyebilirsiniz. Her gün ödev saati kavramı olması, daha sonraki okul hayatında bir haftaya, hatta bir aya yayılabilen büyük ödevlerde çocuğunuzun çok işine yarayacak. Büyük ödevler, son bir güne sıkıştırılmadan, her gün üzerinde çalışılarak çok daha sağlıklı bir şekilde bitirilecek. Ödevi olmayan günlerde, ödev saatinde konu tekrarı yapmasını sağlamanız, çocuğunuzun sınavlardaki başarısını da artıracaktır.

 

Bilgilerinizle değil rehberliğinizle yardım edin

Hiçbir zaman çocuğunuzun ödevlerinde sizin parmağınız olmasın, ödev için gereken tüm bilgileri, fikirleri ve uygulamaları çocuğunuzun kendisinin yapması gerekiyor. Sizin göreviniz ona rehberlik etmek. Ödevi için gerekli materyalleri eksiksiz temin etmekle işe başlayabilirsiniz. Ödeviyle ilgili soruları olduğunda onunla beraber internetten araştırma yapabilirsiniz. Çözemediği bir problem karşısında sinirlendiği zaman ona kısa bir mola verdirtip sakinleşmesini, sinirlenmesinin ona bir şey katmayacağını söyleyebilirsiniz. Ve ödevi tamamladığında bir göz gezdirerek kontrol edebilirsiniz. Eğer ödevinde hata bulursanız, doğrusunu siz söylemeyin. Kendisi araştırarak ve hatanın üzerinden geçerek doğruya ulaşsın.

ödev_yapmak

Kırıcı değil yapıcı eleştiri

Çocuğunuzun yaptığı ödevleri ve projeleri takip ederken; yaptığı güzel işleri özgüven artırıcı cümlelerle ödüllendirin. Ancak tabii ki hataları olduğunda bunları ona söylemekten kaçınmayın. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, olumsuz eleştirilerinizi yumuşak bir dille ifade etmeniz. Olumsuz eleştirilerinizin onun gelişimine katkıda bulunabilmesi için kırıcı bir dille söylenmemesi gerekiyor.

 

Ezberci değil araştırmacı yaklaşım

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun; ödevi için gereken bilgileri araştırmasına teşvik etmelisiniz. Artık internet hemen hemen hepimizin elinin altında. Çocuğunuzun interneti sadece sosyal medya olarak görmemesini, araştırma yapmak için mükemmel bir kaynak olduğunu anlamasını sağlamalısınız.

Çocuğunuzun eğitimi ve gelişimi ile ilgili Migros TV’de uzmanlardan tavsiyeler almaya ne dersiniz? Hemen tıklayın ve özel videolarımızı izleyin: http://migrostv.migros.com.tr/category/anne-ve-cocuk/cocuk-gelisimi-anne-cocuk/